نخست‌ وزیر اسبق عراق با انتقاد از اظهارات اخیر سفیر عربستان در خصوص نبرد فلوجه، اظهارات سفیر عربستان را ناراحت کننده دانست و خواستار تغییر وی شد.

به گزارش پرس شیعه؛ ایاد علاوی، رهبر ائتلاف ملی عراق و نخست وزیر سابق این کشور در گفت‌وگو با شبکه خبری «سومریه»، اظهارات اخیر ثامر السبهان سفیر عربستان در بغداد را ناراحت کننده توصیف کرد.

نخست‌وزیر اسبق عراق گفت: اینگونه اظهارات از سوی هیچ کسی قابل قبول نیست و پیشتر نسبت به اینکه نبرد فلوجه را نبردی طائفه‌ای بنامند اعتراض کرده بودم؛ نبرد فلوجه نبردی برای رهایی از داعش است اما در پیچ و خم آن گرایش سیاسی و طائفی نیز وجود دارد.

وی که از مخالفان دولت فعلی عراق است، در انتقاد به حضور سفیر عربستان در بغداد افزود: اگر نخست وزیر عراق بودم خواستار جایگزین شدن سفیر دیگری می‌شدم؛ معتقدم حتی عراقی‌ها نباید درباره عربستان اظهار نظر کنند زیرا دخالت‌های این چنینی نه به سود منطقه است نه به سلامت آن کمکی می‌کند.

علاوی در ادامه گفته که ایرانی‌ها به دادن عنوان مشاور حکومت عراق به سردار سلیمانی اعتراض کرده بودند و افزود: سردار سلیمانی فردی مسؤول در کشوری همسایه است.

وی در خصوص بسیج مردمی عراق هم اظهار نظر کرد و گفت: به گروهی از بسیج مردمی که مبارزه می‌کنند تحت هیچ شرایطی توهین نمی‌کنم زیرا با نیروهای مسلح ارتش عراق و با همکاری آنها فعالیت می‌کند و وجود خود را به اثبات رسانده اما برخی عناصر نامنظم در بسیج مردمی حضور دارند که اقداماتی انجام داده و تحت امر فرماندهی این نیروها نیستند.

پیشتر ثامر السبهان سفیر عربستان در بغداد که اخیرا اظهارات تنش‌زایی در توییتر داشته مستشاران ایرانی که برای حمایت از ارتش عراق در این کشور حضور دارند را تروریست خوانده بود و مدعی شده که ایرانی‌ها می‌خواهند «عراقی‌های عرب» را با آتش طائفه گری بسوزانند.