رهبر جریان صدر با تاکید بر مخالفت خود با هرگونه دخالت کشور های همسایه در پرونده زندانیان در عراق تاکید کرد: سفیر عربستان حق بازدید از زندان مرکزی الناصریه را ندارد.

به گزارش پرس شیعه؛ حجت الاسلام مقتدا صدر، رهبر جریان صدر عراق در پاسخ به سوال یکی از هواداران خود درباره بازدید ثامر سبهان سفیر عربستان از زندان مرکزی الناصریه و پخش هدایا میان زندانیان و امیدوار کردن آنها به خروج از زندان، گفت: او چنین حقی ندارد و اگر این امر با اطلاع دولت عراق بوده، کارهای خود و شما را به خدا وا می گذارم.

مقتدا صدر افزود: ما با دخالت کشورهای همسایه در این گونه مسایل قاطعانه مخالفت می کنیم.

وزارت دادگستری عراق در ۱۳ ژوئن ۲۰۱۶ میلادی، بازدید نماینده کنسولگری عربستان در بغداد از زندان مرکزی الناصریه و دیدار با زندانیان سعودی را از جمله موارد قانونی و رسمی تصریح شده در توافق های بین المللی دانسته بود.

ثامر سبهان سفیر عربستان در عراق در تاریخ ۹ فوریه ۲۰۱۶ میلادی با اشاره به اینکه دولت عربستان ادله و مدارکی در دست دارد که نشان می دهد زندانیان در هنگام بازجویی تحت فشار بودند، اعلام کرد که کشورش برای نقض احکام صادره علیه شهروندانش در عراق و درخواست محاکمه مجدد آنها تلاش خواهد کرد.

چندی پیش حنان الفتلاوی نماینده پارلمان عراق در واکنش به تازه ترین اظهارات مداخله جویانه ثامر السبهان سفیر عربستان در این کشور از رژیم سعودی خواست که برای سفیر خود دورهای آموزشی فشرده شناخت اصول کار دیپلماتیک را برگزار کند.

وی از وزارت خارجه عراق خواست که به سفیر عربستان در این کشور برای دست برداشتن از اظهارات مداخله جویانه اش، هشدار نهایی بدهد.