یک رسانه روسی در گزارشی درباره جنگ‌افروزی آل سعود اعلام کرد عربستان رزمایش نظامی موسوم به «رعد شمال»را در چارچوب طرح تمرینی زمینی، دریایی و هوایی آغاز کرده است که ناظران و تحلیلگران آن را بزرگترین رزمایش سعودی در تاریخ خاورمیانه قلمداد کرده‌اند.

به گزارش پرس شیعه، شبکه روسیاالیوم در ادامه گزارش خود آورده است تعداد نیروهای شرکت کننده در این رزمایش یا تمرین نظامی که ۱۸ روز طول می‌کشد، بیش از ۱۵۰ نیرو از مصر، اردن، سودان،‌امارات، یمن و پاکستان و عربستان شرکت می‌کنند. ۳۰۰ جنگنده و صدها دستگاه تانک و کشتی‌های جنگی هم در این رزمایش مشارکت دارند که از روز سه شنبه آغاز شده است.

سعودی‌ها در این رزمایش از پیشرفته‌ترین سلاح‌های خود از جمله تایفون، آپاچی و آواکس و زره‌پوش‌های جدید فرانسوی و انگلیسی استفاده می‌کنند.

هر چند در سطح رسمی هدف از برگزاری این رزمایش، توسعه توانمندی نیروهای سعودی و افزایش آمادگی رزمی ارتش‌های عربی برای حمایت از ملت‌های عربی و اسلامی در برابر خطرات تروریسم و همچنان آماده باش برای مقابله با چالش‌های ناشی از گروه‌های تروریستی به ویژه داعش اعلام شده است،‌اما رزمایش نظامی موسوم به رعد شمال در شرایطی برگزار می‌شود که بی‌ثباتی بر منطقه سایه افکنده و تحولات میدانی سریعی در سوریه جریان دارد و همچنین تنش بی‌سابقه‌ای میان سعودی و ایران به وجود آمده است که حجم و زمان برگزاری این رزمایش شبیه یک عملیات زمینی است که عربستان سعودی از آمادگی خود برای انجام چنین عملیاتی برای جلوگیری از فروپاشی گروه‌های مسلح سوری مورد حمایت سعودی سخن گفته است.

اما در تریبون‌های تحلیل سیاسی،‌رزمایش‌ها حامل پیام‌های مهمی برای دولت آمریکا است که منطقه به آن نیاز ندارد همچنین این پیامی برای ایران، سوریه،‌عراق و داعش است.

هر تحلیلگر و ناظری باید میان این رزمایش‌ و اظهارات العسیری(سخنگوی ائتلاف جنگ افروزان سعودی و متحدانش علیه یمن) مبنی بر آمادگی پادشاهی سعودی برای دخالت زمینی سوریه ارتباط برقرار کند که واشنگتن از آن استقبال و مسکو و تهران آن را محکوم کردند و دمشق هم تهدید کرد متجاوزان را با تابوت‌ بازخواهد گرداند.

در این گزارش آمده است : آیا عربستان سعودی دست به دخالت زمینی در سوریه به تنهایی یا در راس پیمانی که در یمن تشکیل داد، خواهد زد یا در چارچوب ائتلاف بین‌المللی به فرماندهی آمریکا همانطور که العسیری گفته است، دخالت می‌کند.

عربستان سعودی جنگ‌های زیادی را در تاریخ خود شاهد نبوده است، با کاهش قیمت نفت و افزایش هزینه‌‌های جنگ در یمن مجبور شده است سیاست ریاضت اقتصادی را در پیش بگیرد که ممکن است اثراتی بر داخل عربستان در سایه کسری بودجه شدیدی که در تاریخ آن بزرگترین کسری بودجه به شمار می‌رود، داشته باشد که معنایش این است هر جنگی که عربستان در سوریه به راه اندازد با وجود تشابه آن با جنگ یمن، جنگی علیه ایران خواهد بود، اما این جنگ با آغاز بحران اقتصادی سعودی‌ها و آغاز گشایش اقتصادی در ایران همزمان خواهد بود.

ولی احتمال مشارکت عربستان تحت فرماندهی آمریکا ضعیف است، زیرا ائتلاف بین المللی، نیروهای سوری طرفدار اسد را هدف قرار نمی‌دهد، در حالی که گفتمان سعودی‌ها بیانگر دشمنی با بشار اسد است و اینکه، دشمنی با اسد فراتر از دشمنی با داعش است.

در پایان گزارش روسیاالیوم آمده است همچنین باید به خطری اشاره کرد که تویت‌نویس مشهور سعودی ملقب به مجتهد درباره آن هشدار داده است و آن هشداری است که میان افسران سعودی مطرح شده که مشاوران محمد بن سلمان به وی درباره خطر پیوستن شمار زیادی از جنگجویانش به داعش در صورت جنگ هشدار داده اند.