عملیات جدید تبادل اسرا در استان الجوف و ادامه نقض آتش بس از سوی جنگنده های سعودی از تحولات یمن است.

به گزارش پرس شیعه به نقل از المسیره، استان الجوف یمن روز یکشنبه شاهد تبادل جدید اسرا بین ارتش و کمیته های مردمی از یک طرف و برخی از گروه های مسلح از طرف دیگر بود.

یک منبع در کمیته آزادی اسرا اعلام کرد که به موجب این تبادل ۱۵ نفر از نیروهای ارتش و کمیته های مردمی یمن آزاد شدند. این منبع تاکید کرد که عملیات تبادل به موجب توافقنامه ها و تفاهامات محلی و به صورت مجزا از مذاکرات صلح یمن در کویت انجام شده است.

روز شنبه نیز نزدیک به ۲۰۰ اسیر میان حوثی ها و طرفداران منصور هادی در شهر تعز یمن مورد تبادل قرار گرفتند که ۱۱۶ نفر از اسرا، حوثی و۷۶ اسیر نیز متعلق به طرفداران و جریان «عبد ربه منصور هادی» رئیس جمهوری فراری یمن بودند.

از سوی دیگر جنگنده های سعودی طی ساعات گذشته به نقض آتش بس در یمن و بمباران و پرواز در تعدادی از استان های این کشور ادامه دادند. یک منبع نظامی اعلام کرد که جنگنده های سعودی طی دو حمله هوایی بخش «نهم» در استان صنعاء را بمباران کردند.

جنگنده های سعودی همچنین به صورت گسترده در آسمان استان های صنعاء، مارب، الجوف، صعده، عمران، ذمار و تعز به پرواز درآمدند. در همین حال مزدوران سعودی با استفاده از توپخانه و سلاح های سنگین مناطق ریمان، بنی بارق، الحول و ملح در بخش نهم را مورد هدف قرار دادند.

از سوی دیگر کودکان بخش «سنحان» با تجمع در مقابل مقر سازمان ملل در صنعاء، حذف نام ائتلاف تحت سرکردگی عربستان سعودی از فهرست ناقضان حقوق کودکان را محکوم کردند. کودکان شرکت کننده در این تجمع موضع سازمان ملل در قبال کشتار کودکان در یمن را نیز محکوم نمودند.

این کودکان از جامعه بین المللی و ملت های آزاده جهان خواستند سازمان ملل متحد را به دلیل مشارکت در کشتار کودکان یمن در لیست عار قرار دهند.