رئیس جمهوری رومانی در کنفرانس امنیتی مونیخ در پیروی از رویه آمریکا در ایجاد روسیه هراسی گفت: ناتو باید حضور خود در دریای‌سیاه را تقویت کند.

به گزارش پرس شیعه به نقل از اسپوتنیک، رئیس‌جمهوری رومانی به عنوان ریاست دوره ای شورای اروپا در کنفرانس امنیتی مونیخ در سخنانی از افزایش حضور ناتو در دریای سیاه حمایت کرد.

«کلاوس یوهانیس» (Klaus Iohannis) رئیس‌ جمهوری رومانی در سخنان خود در این باره گفت: در حالیکه اروپائی ها به تصمیم گیری پیرامون تحریم ها (علیه روسیه) پرداخته و به این روند نیز ادامه می دهند، ناتو نیز باید به تقویت حضور خود در دریای سیاه مبادرت نماید.

رئیس‌ جمهوری رومانی در ادامه افزود: ناتو باید به بازدارندگی بیشتر و موضع دفاعی در این منطقه بپردازد و به همین دلیل است که رومانی از این موضوع حمایت می کند.

وی در پیروی از رویه آمریکا در ایجاد روسیه هراسی و نگاه امنیتی در جهت توسعه به شرق نیز گفت: منطقه دریای سیاه جائی که امنیت آن مکررا به چالش کشیده می شود، نیاز به حضور بیشتر ناتو دارد.

گفتنی است، جنگنده های روسیه چندی پیش به کشتی های اوکراینی در نزدیکی تنگه «کرچ» در دریای آزوف به دلیل ورود غیر قانونی به آبهای روسیه هشدار داده و تعدادی از خدمه ۳ کشتی متعلق به نیروی دریایی اوکراین را بازداشت کردند.

۳ کِشتی مذکور حامل ۲۴ نظامی اوکراین از جمله ماموران سازمان امنیت این کشور بودند که بر اساس اطلاعات سازمان امنیت روسیه این اقدام را هماهنگ می کردند.