کرزای با اشاره به نشست فردای نمایندگان طالبان با مقامات پاکستانی و آمریکایی در اسلام‌آباد تاکید کرد که روند صلح نباید از سوی قدرت‌های رقیب برای اعمال نفوذ در افغانستان به گروگان گرفته شود.

به گزارش شیعه پرس، «حامد کرزای» رئیس جمهوری پیشین افغانستان در گفتگو با آسوشیتدپرس گفت که برنامه غیرمنتظره دیدار طالبان با نمایندگان آمریکا در اسلام‌آباد، این خطر را به همراه دارد که افغانستان را دستخوش بازی های منطقه ای کند.

وی افزود: ما نمی‌خواهیم که این روند از سوی قدرت‌های رقیب، برای اعمال نفوذ در افغانستان، به گروگان گرفته شود.

کرزای تاکید کرد: ما نمی‌خواهیم که افغانستان تحت عنوان روند صلح، بار دیگر تحت نفوذ پاکستان قرار بگیرد.

رئیس جمهوری پیشین افغانستان گفت: من به آمریکایی‌ها به طور واضح گفته ام که بین صلح در افغانستان و اینکه آمریکا بخواهد بر سر افغانستان با پاکستان معامله کند، تفاوت وجود دارد.

این گفته‌ها در حالی مطرح می‌شود که ۴ روز پیش، طالبان طی بیانیه ای اعلام کردند که نمایندگان این گروه با مقامات آمریکایی در اسلام‌ آباد دیدار خواهند کرد.

در این بیانیه آمده است که اعضای هیئت این گروه در سفر به اسلام‌آباد، با «عمران خان»  نخست وزیر پاکستان نیز دیدار خواهند داشت.

در بیانیه گروه طالبان همچنین گفته شده است که پس از نشست اسلام آباد، مذاکرات نمایندگان این گروه با آمریکا در ۲۵ فوریه (۶ اسفند)  در دوحه قطر ادامه خواهد یافت.

طالبان همچنین گفته‌اند که در نظر دارند در دیدار خود با نخست وزیر پاکستان، در مورد مسائل دوجانبه بین افغانستان و پاکستان، مسائل مهاجران افغان در پاکستان و نیز روابط تجارتی میان دو کشور گفتگو کنند.

شماری از تحلیلگران امور سیاسیی باور دارند که این اقدامات، در راستای به حاشیه راندن دولت افغانستان از مذاکرات صلح صورت می‌گیرد.

بیشتر بخوانید.....
عبدالله عبدالله در دوشنبه با نخست وزیر قرقیزستان دیدار کرد

طالبان تاکنون چهار بار با هیئت آمریکایی به ریاست «زلمی خلیل زاد»  نماینده این کشور برای صلح افغانستان دیدار کرده‌اند اما تاکنون حاضر به مذاکره مستقیم با نمایندگان دولت افغانستان نشده‌اند.

در همین حال گزارش‌هایی نیز منتشر شده است که «محمد بن سلمان»، ولیعهد عربستان سعودی، احتمالا در جریان سفر خود به پاکستان با نمایندگان گروه طالبان نیز دیدار کند.

از سوی دیگر بر اساس برخی گزارش‌ها، دولت افغانستان به خاطر برنامه سفر اعضای تحریم‌ شده گروه طالبان به پاکستان، رسما به سازمان ملل متحد شکایت کرده است.