قم – یکی از مراجع تقلید شیعیان پایان عمر سلفیت و وهابیت را نزدیک دانست و گفت: وهابیت و سلفی‌گری را نباید تفسیری از اسلام دانست و محصول این اندیشه جز تخریب و نابودی نیست.

به گزارش پرس شیعه، آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی در دیدار رئیس دانشگاه علامه طباطبایی و اعضای ستاد برگزاری همایش ملی نقد مبانی سلفی‌گری، با بیان این که مسئله سلفیه و وهابیت از بلاهای بزرگی است که دامن‌گیر اسلام شده و همه باید در مقابل آن بایستند، تصریح کرد: سلفی‌گری و وهابیت در حقیقت ریشه آن در جمود و افراطی گری است و محصول آن نیز جز ویرانی، کشتار و مفاسد اخلاقی نیست.

وی تأکید کرد: وهابیت و سلفی‌گری را نباید تفسیری از اسلام دانست، این‌ها بر اثر جمود فکری و انتخاب گزینشی از آیات قرآن کریم، مطابق امیال خودشان عمل می‌کنند.

استاد سطوح عالی حوزه وهابیت و تکفیری‌ها را مصداق «نؤمن ببعض و نکفر ببعض» دانست و اظهار داشت: وهابیت تحریف کاملی در اسلام بوجود آورده‌اند و ریشه آن نیز سیاسی است.

وی در ادامه با بیان این که پایان عمر سلفیت و وهابیت نزدیک است، گفت: ما ده سال قبل از فروپاشی شوروی کتابی تحت عنوان پایان عمر مارکسیسم نوشتیم، الان نیز می‌گوییم پایان عمر وهابیت و سلفیت نزدیک است.

آیت الله مکارم شیرازی محصول تفکر سلفی‌گری و وهابیت را داعش و تکفیری‌ها و نابودی و کشت و کشتار دانست و افزود: این‌ها برای بقای خود در حال دست و پا زدن هستند و البته تلاش آنها نیز فایده‌ای نخواهد داشت و راه به جایی نخواهند برد.

وی با تأکید بر لزوم مواجهه فعالانه با وهابیت و تکفیری‌ها، بیان داشت: محصول اندیشه وهابیت جز تخریب و نابودی نیست، جهاد نکاح یک رسوایی بزرگ برای وهابیت بود و دنیا نیز به این مسئله پی برده است.

این مفسر قرآن کریم ارتباط ستاد برگزاری این همایش با دارالاعلام مدرسه اهل البیت را ستایش کرد و گفت: این مرکز در نقد سلفیه و وهابیت کارنامه و دستاوردهای ارزشمند علمی و تحقیقاتی دارد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به آثار مکتوب دبیرخانه کنگره جریان‌های تکفیری اشاره و تأکید کرد: شما می‌توانید از این آثار نیز بهره بگیرید؛ کتاب زادگاه تروریستم که از محصولات و آثار این کنگره هست از هشتاد منبع و مدرک مستدل و از منابع اهل سنت بهره گرفته است.

آیت الله مکارم شیرازی تأکید کرد: بعد از اتمام برگزاری کنگره فعالیت‌ها خاتمه نیافت و در حال حاضر دبیرخانه کنگره فعال است و برنامه‌های مختلفی را در دستور کار دارند؛ شما ارتباط خود را با دبیرخانه کنگره بیش از پیش تقویت کنید.

وی زادگاه تروریسم تکفیری را عربستان سعودی دانست و گفت: هرچند آنها در ظاهر می‌گویند تکفیری‌ها از ما نیستند، اما همه می‌دانند منشأ و خاستگاه تروریسم تکفیری کجاست.