تصمیم گیری درمورد چگونگی مدیریت مرز تورخم در دیدار وزرای خارجه افغانستان و پاکستان صورت می گیرد.

به گزارش پرس شیعه به نقل از «روزنامه پاکستان»، امروز دوشنبه، هیئتی از وزارت خارجه افغانستان به ریاست «حکمت خلیل کرزی» معاون وزیر امور خارجه این کشور با «سرتاج عزیز» مشاور امور خارجه پاکستان دیدارو گفتگو کردند.

مذاکرات بین طرفین که در راستای حل تنش مرزی «تورخم» بین نیروهای امنیتی دو کشور صورت گرفته بود با صدور بیانیه ای به کار خود پایان داد.

در این بیانیه تاکید شد: کنترل و مدیریت مرزها برای استحکام روابط دو کشور، برقراری امنیت و هم چنین نابودی تروریست از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

در ادامه این بیانیه همچنین آمده است که تصمیم گیری در مورد چگونگی مدیریت مرز «تورخم» در دیدار وزرای خارجه دو کشور در «تاشکند» صورت می گیرد.

لازم به ذکر است که وزرای خارجه دو کشور افغانستان و پاکستان هفته آینده برای شرکت در اجلاس «سازمان همکاری اسلامی» در تاشکند، پایتخت ازبکستان با یکدیگر دیدار خواهند کرد.

گفتنی است که طی چند روز گذشته درگیری های شدیدی بین نیروهای امنیتی افغانستان و پاکستان درمرز تورخم به وقوع پیوست و دوطرف اقدام به تبادل آتش در این مرز کردند که در نتیجه آن «علی جواد چنگیزی» یکی از مقامات ارشد نظامی پاکستان کشته و تعدادی از نیروهای امنیتی دو طرف نیز کشته و زخمی شدند.

مرز تورخم بیش از یک ماه پیش به دلیل تشدیل مسائل امنیتی و تشدید اختلاف ها میان پاکستان و افغانستان، از سوی پاکستان بسته شده بود، اما چند روز پس از مسدود شدن و در نتیجه ملاقات «عمر زاخیلوال» سفیر افغانستان در پاکستان با «راحیل شریف» فرمانده ارتش این کشور بازگشایی شد.

این مرز یکی از اصلی ترین گذرگاه های مرزی میان پاکستان و افغانستان است که نقش مهمی در تجارت و البته رفت و آمدها و تجارت غیرقانونی میان دو کشور دارد.