مشاور مفتی مصر با اشاره به کشته شدن مسلمانان بر اساس فتواهای بی پایه و اساس، خواستار عدم توجه مسلمانان به فتواهای شاذ علمای حامی تروریسم شد.

به گزارش پرس شیعه؛ مجدی عاشور، مشاور مفتی مصر، در برنامه رمضانی خود که در مسجد سیده زینب (س) برگزار شد، مبانی صدور احکام و فتواها از نظر اسلامی را مورد بررسی قرار داد و گفت: فتوایی که از فقیه صادر می شود با توجه به کتاب و سنت نبی اکرم (ص) است و کسب علم به تنهایی بدون تجربه و مهارت موجب توانایی در صدور فتوا نمی شود.

وی افزود: احکام و فتواهای علما با توجه به شرایط زمان، احوال و اشخاص قابل تغییر است ولی با این حال برخی از احکام مانند نماز و خمس حکم ثابتی دارند و کم و زیاد نمی شود.

مفتی مصر تصریح کرد: فتواهای مهم و حساس را فقط علمای متخصص که عالم به کتاب، سنت، لغت و اجماع هستند، صادر می‌کنند.

وی صدور فتوا از سوی افراد غیر متخصص و افراطی را به شدت محکوم کرد و خاطرنشان ساخت: برخی از افراد برای رسیدن به اهداف سیاسی فتواهای شاذ صادر می کنند که منجر به کشته شدن انسان‎های بی گناه، سرقت اموال و تجاوز به ناموس مردم می‎شود.

عاشور ادامه داد: علمای هم جهت و حامی جریان تروریستی داعش افراد غیر متخصصی و درپی رسیدن به اهداف شوم خود هستند و به همین با فتواهای شاذ جوانان را فریب می دهند و چهره پاک اسلام را مخدوش می کنند.

وی اظهار داشت: در دارالافتای مصر بیش از ۱۰۰ عالم مشغول به فعالیت هستند که مردم باید احکام و مسائل شرعی خود را از این مرکز فراگیرند و به فتواهای شاذ و بی اساس علمای حامی تروریسم توجهی نکنند.