به مناسبت بزرگداشت شهدای فاجعه منا مراسم همایش خیزش تمدنی اسلام برگزار گردید که طی آن خانواده های قربانیان آن فاجعه بیانیه را قرائت کردند.

به گزارش پرس شیعه؛ همایش خیزش تمدنی اسلام (معراج) با محوریت بزرگداشت شهدای فاجعه منا صبح امروز (دوشنبه) در موزه هنرهای دینی امام علی (ع) با حضور تعدادی از خانواده های شهدای منا برگزار شد. در حاشیه این مراسم جشن تولد تعدادی از فرزندان شهدای منا نیز برگزار گردید.

در این مراسم بیانیه‌ای از جانب انجمن کشوری شهدای منا (خانواده شهدا) قرائت شد که به شرح ذیل می باشد:

باسمه تعالی

وَمَن یَخْرُ‌جْ مِن بَیْتِهِ مُهَاجِرً‌ا إِلَى اللَّـهِ وَرَ‌سُولِهِ ثُمَّ یُدْرِ‌کْهُ الْمَوْتُ فَقَدْ وَقَعَ أَجْرُ‌ه عَلَى اللَّهِ

۹ ماه از حادثه غمبار و جانکاه منا که به شهادت رسیدن چندین هزار نفر از حجاج بیت‌الله‌الحرام انجامید می‌گذرد و شدت اندوه این حادثه ذره‌ای در دل مسلمانان آزاده و بازماندگان شهدای این فاجعه کم نشده است. میلیون‌ها مسلمان در اقصی نقاط عالم در حالی حجاج خود را بدرقه این سفر معنوی کردند که نمی‌دانستند چندی بعد باید با لباس عزا به استقبال ابدان مطهر و بی‌جان آن‌ها بیایند.

فاجعه منا هرچند غم بزرگی بر دل امت اسلامی و به‌خصوص ملت شریف ایران نشاند، اما بار دیگر خباثت، خیانت‌پیشگی و بی‌کفایتی خاندان آل‌سعود را که با ادعای خدمت به حرمین دین‌فروشی می‌کنند ثابت نمود. بی‌شک دست قهار خداوند متعال از خون این بی‌گناهان پاک‌نهاد نخواهد گذشت و در دو دنیا تاوان سنگینی را بر پیشانی عاملان این فاجعه خواهد نهاد.

اینک خانواده شهدای ایرانی فاجعه منا با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای این فاجعه و تأکید بر لزوم زنده نگاه‌داشتن این فاجعه غمبار و یاد و نام شهدای مظلوم آن، ضمن این بیانیه به اعلام برخی از اهم مواضع کلی و نیز بایسته‌هایی که پیگیری آن ضروری به نظر می‌رسد، می‌پردازند:

۱ ــ لازم است پیش از هر چیز بر وفاداری خانواده شهدای ایرانی فاجعه منا به آرمان‌های انقلاب‌اسلامی و امام راحل عظیم‌الشأن و تبعیت از منویات رهبر معظم انقلاب‌اسلامی حضرت امام خامنه‌ای (مد ظله العالی) تأکید نموده و باید گفت صولت حیدری و عزتمندانه ایشان در روزهای سخت پس از فاجعه منا که به عقب‌نشینی آل‌سعود خائن انجامید در یادها ماندگار شده است. اینک خداوند متعال را به‌پاس نعمت بی‌بدیل ولایت سپاس گفته و طول عمر باعزت برای معظم‌له را از درگاه احدیت خواستاریم.

۲ ــ همان‌گونه که رهبر معظم انقلاب نیز تأکید نموده‌اند، نباید غبار فراموشی بر فاجعه غمبار منا و شهدای مظلوم آن بنشیند و خانواده شهدای منا انتظار دارند مسئولان اجرایی ذی‌ربط تمام هم‌وغم خود را مصروف این امر مهم و حیاتی دارند، لذا بر اساس بررسی‌های به‌عمل‌آمده چند اقدام مفید در همین راستا پیشنهاد می‌گردد:

الف ــ پیگیری ثبت روز دوم مهرماه به‌عنوان روز جهانی یا ملی بزرگداشت شهدای حادثه منا در تقویم کشور و برگزاری مراسم‌های یادبود این حادثه در تاریخ فوق‌الذکر

ب ــ نامیدن روز عرفه به‌عنوان روز برائت از مشرکین و برگزاری مراسم نمادین برائت از مشرکین در کنار دعای پرفیض عرفه در سراسر کشور و فراخوان برگزاری جهانی با استفاده و به‌کارگیری کلیه دستگاه‌ها و مبادی ذی‌ربط فرهنگی در داخل و خارج کشور

ج ــ حمایت دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط از تولید آثار فرهنگی فاخر با موضوع این حادثه مهم و شهدای مظلوم آن در سطح ملی و بین‌المللی

د ــ پیگیری تشکیل نهادهای مردم‌نهاد بین‌المللی و ملی با هدف حقیقت‌یابی در خصوص فاجعه منا و رفع ابهامات اساسی آن

هـ ــ معرفی فاجعه منا به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین موارد نقض حقوق بشر از سوی رژیم سفاک آل‌سعود.

۳ ــ علاوه بر ابعاد سیاسی و فرهنگی این فاجعه، نبایست از ابعاد حقوقی آن نیز غافل شد. اکنون با گذشت ۹ ماه از این فاجعه بخشی از ابعاد حقوقی آنچه در سطح داخلی و چه خارجی همچنان مبهم و لاینحل مانده است، ازجمله:

۱‌ــ۳ ــ همچنان تعدادی از حجاج ایرانی بیت‌الله‌الحرام در زمره مفقودان فاجعه منا به شمار می‌آیند و هیچ قطعیتی در خصوص سرنوشت آن‌ها وجود ندارد. خانواده‌های این عزیزان ۹ ماه است همچنان چشم‌انتظار کوچک‌ترین سرنخ از سرنوشت آن بزرگواران هستند، این در حالی است با تأسف برخی مسئولان سازمان حج از مختومه شدن پرونده شناسایی مفقودان سخن رانده و گاه به‌صورت غیرواقعی از تعیین تکلیف همه شهدا سخن به میان می‌آید.

۲ــ۳ ــ علی‌رغم دستور صریح مقام معظم رهبری در خصوص مسئولیت وزارت امور خارجه در خصوص احقاق حقوق شهدای مظلوم منا، همچنان نشانه‌ای عملی از ورود دستگاه دیپلماسی کشور به این پرونده ملی به چشم نمی‌خورد و مع‌الاسف شاهد انداختن توپ به زمین دستگاه‌های دیگر هستیم.

۳ــ۳ ــ مسئله حقوق قانونی و شرعی خانواده معظم شهدای منا، امری ضروری است که تاکنون علی‌رغم همه شعاردهی‌های به‌زمین‌مانده است. لازم است دستگاه‌های مسئول با انجام اقدامات عملی و احساس مسئولیت قانونی در این زمینه تلاش جدی به خرج داده و در صورت استنکاف رژیم آل‌سعود از عمل به وظایف خویش، دستگاه‌های ملی به مسئولیت‌های قانونی و شرعی خود عمل کنند.

لازم به ذکر است آنچه در این بیانیه ذکر شد تنها بخشی از ابعاد مهم و به‌زمین‌مانده این فاجعه غمبار است که به‌خوبی نشان می‌دهد لازم است تلاشی بیشتر از سوی مسئولان امر در حوزه‌های مختلف ذی‌ربط انجام پذیرد. به‌امید آنکه در اولین سالگرد این حادثه، شاهد برداشتن گام‌های امیدوارکننده‌ای در این حوزه باشیم.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته
خانواده شهدای ایرانی فاجعه منا