در پی سلب تابعیت رهبر شیعیان بحرین توسط رژیم آل خلیفه، گروه های مختلف سیاسی با صدور بیانیه این اقدام را محکوم کردند و همچنین مردم نیز به راهپیمایی اعتراض آمیز روی آوردند.

به گزارش پرس شیعه به نقل از پایگاه مرآت بحرین، در پی سلب تابعیت آیت الله شیخ «عیسی قاسم» رهبر شیعیان بحرین توسط رژیم آل خلیفه، گروه های مختلف با انتشار بیانیه هایی این اقدام را محکوم کردند.

بر اساس این گزارش کمیته حقوق بشر بحرین با صدور بیانیه ای در این زمینه تصریح کرد: تصمیم دولت بحرین مبنی بر لغو تابعیت شیخ عیسی قاسم ظالمانه است و با تمامی منشورهای بین المللی تناقض دارد.

در ادامه این بیانیه آمده است: در صورتی که حمایت سعودی ها، امارات و انگلیس نبود، دولت بحرین چنین تصمیمی را اتخاذ نمی کرد. این اقدام موجب تغییر وضعیت بحرین خواهد شد.

همچنین جنبش «حق» بحرین نیز با صدور بیانیه ای اعلام کرد که در برابر حمله به شخصیت های برجسته دست بسته نخواهد ماند و سلب تابعیت شیخ عیسی قاسم موجب تغییر معادلات و حضور گسترده مردم خواهد شد.

در ادامه این بیانیه تصریح شده است: این جنبش در کنار علمای بزرگ و در رأس آنها شیخ عیسی قاسم خواهد ایستاد. زیرا این افراد مانند پدری برای تمامی مردم هستند. نظام تصور نکند که قدرت و دستگاه های امنیتی وحشیانه دارد و اینها ضمانتی برای آن محسوب می شوند تا بدین صورت به یکی از شخصیت های نمادین مردم حمله کند.

همچنین ائتلاف جوانان انقلاب ۱۴ فوریه نیز با صدور بیانیه ای اعلام کرد که حمله به مقام آیت الله شیخ عیسی قاسم عبور از تمامی خطوط قرمز است و جنایت بزرگی است که امکان تعامل با آن وجود ندارد.

در ادامه این بیانیه آمده است: شیخ قاسم بارزترین شخصیت شیعیان در بحرین و یکی از افراد برجسته در سطح جهان اسلام است. حمله به وی از طریق روزنامه های رسمی و غیر رسمی، حمله ای خطرناک به شیعیان و تمامی شخصیت های نمادین دینی در داخل بحرین و خارج از این کشور است.

در بیانیه ائتلاف تصریح شده است: این جمعیت بر اساس تکلیف شرعی خود در برابر هرگونه حماقت در قبال شیخ عیسی قاسم رفتار خواهد کرد و هشدار می دهیم که عواقب این کار فراتر از انتظار نظام و حامیان آنها انگلیس و آمریکا خواهد بود.

ائتلاف جوانان انقلاب ۱۴ فوریه بحرین در پایان خطاب به مردم اعلام کرده است که حمله به شیخ عیسی قاسم خط قرمز است.

همچنین علمای بحرینی مقیم در حوزه علمیه شهر قم ایران نیز با صدور بیانیه ای اعلام کردند که هدف قرار دادن شیخ عیسی قاسم اعلام جنگ علیه دین و مذهب است و همچنین از مواضع آگاهانه مردم در دفاع از ایشان برای بزرگداشت دین تمجید کردند.

از سوی دیگر مردم و بسیاری از جوانان با پوشیدن کفن از هر طرف به صورت گسترده در برابر منزل آیت الله شیخ عیسی قاسم حضور یافتند. در همین راستا «محمد الغریفی» که در مقابل منزل شیخ قاسم حضور داشت، در سخنانی اعلام کرد که جسم ها را فرش خواهیم کرد و با گام برداشتن از روی جسم های ما به شیخ عیسی قاسم خواهید رسید.

به علاوه «مجید المشعل» رئیس شورای علمای بحرین لباس روحانیت خود را از تن خارج کرد و با پوشیدن کفن تاکید کرد که بدون حضور شیخ قاسم زندگی معنا ندارد.

همچنین مردم در مساجد منطقه الدراز در اعتراض به سلب تابعیت شیخ قاسم تجمع کردند و شعار سر دادند.

در همین راستا «عبدالحمید الدشتی» نماینده کویت و رئیس مجلس بین المللی حمایت عادلانه و حقوق بشر در ژنو نیز اعلام کرد که نظام بحرین با سلب تابعیت شیخ قاسم، امنیت و سلامت مردم و کشور را در معرض خطر قرار داد.