سفیر و معاون نماینده دائم کشورمان در سازمان ملل گفت: بر اساس گزارش دبیر کل، درگیری های مسلحانه در افغانستان همچنان رو به افزایش است که از سال ۲۰۰۱ تاکنون بی سابقه بوده است.

به گزارش پرس شیعه؛ غلامحسین دهقانی سفیر و معاون نماینده دائم کشورمان روز سه شنبه در جلسه بحث شورای امنیت سازمان ملل متحد در مورد وضعیت افغانستان سخنرانی کرد.

وی گفت: افغانستان همچنان با چالشهای عمده امنیتی، سیاسی و اقتصادی روبرو است و بر اساس گزارش دبیر کل، درگیری های مسلحانه در این کشور همچنان رو به افزایش است که از سال ۲۰۰۱ تاکنون بی سابقه بوده است.

دهقانی ضمن محکوم نمودن هرگونه همکاری با گروه های تروریستی در افغانستان، نسبت به ظهور و رشد داعش و شاخه های آن مانند داعش استان خراسان، نهضت اسلامی ازبکستان و نهضت اسلامی ترکستان شرقی هشدار داد و اظهار داشت اگر با این گروهها امروز مقابله جدی صورت نگیرد باید در انتظار اینده ای دشوارتر بود. امروز دولت وحدت ملی افغانستان در خط مقدم مبارزه با تروریسم قرار دارد و جامعه بین المللی باید این دولت را در مبارزه با تروریسم و افراط گرایی و رویارویی با چالش های امنیتی، سیاسی و اقتصادی کمک کند.

سفیر کشورمان اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران توسعه همکاری های اقتصادی با افغانستان را به عنوان ره یافتی به صلح و امنیت در افغانستان می بیند و با توجه به ظرفیت های فراوان، همکاری های دو جانبه خود را با افغانستان در زمینه های زیر ساخت ها، طرح های توسعه ای، مبارزه با مواد مخدر و راه حل های پایدار برای پناهندگان افغانی افزایش می دهد.

وی تصریح کرد: ایران به تکمیل بیش از ۳۰۰ پروژه در افغانستان کمک رسانده و در جهت ظرفیت سازی نیروی انسانی هر ساله صدها فرصت آموزشی در اختیار اتباع افغانی قرار می دهد.

نماینده کشورمان گفت: آخرین نمونه این فعالیت ها امضاء موافقتنامه های سه جانبه میان افغانستان، ایران و هند در ماه گذشته برای تسهیل تجارت میان سه کشور و منطقه بود که توسعه بندر چابهار بارزترین جنبه آن می باشد و به افغانستان به عنوان کشور محاط در خشکی، اجازه دسترسی به دریای آزاد را می دهد که این امر تاثیرات مهمی در اقتصاد افغانستان و منطقه خواهد داشت تکمیل خطوط آهن خاف به هرات و خط آهن ۷۸ مایلی در استان فراه و پل دوم رودخانه هیرمند و راه اندازی کریدور تجاری میان سه کشور افغانستان، ایران و هند نمونه هایی از اینگونه فعالیت ها در جهت تقویت ارتباط افغانستان با بازارهای جهانی هستند.

دهقانی افزود : همکاری در زمینه مبارزه با مواد مخدر نه تنها به عنوان یک معضل اجتماعی بلکه به عنوان مبارزه با یکی از منابع مالی تروریسم نیز در دستور کار ما با افغانستان قرار دارد و نیازمند حمایت جامعه بین المللی است.

وی در ادامه گفت : ایران کاهش روند بازگشت داوطلبانه پناهندگان افغانی را نگران کننده و نشانه آماده نبودن شرایط داخلی در افغانستان برای پذیرش ایشان میداند و خواستار یک طرح همه جانبه برای ادغام افراد بازگشته درجوامع محلی خود می باشد. در عین حال دولت جمهوری اسلامی ایران همچنان به ادامه خدمات خود به ویژه در زمینه آموزش، بهداشت و درمان حتی برای کودکان مهاجرین غیر قانونی ادامه میدهد که این خدمات در جریان سفر اخیر کمیسر عالی پناهندگان به عنوان الگوی خدمت رسانی مورد تقدیر قرارگرفت.

دهقانی در پایان بار دیگر بر حمایت کامل جمهوری اسلامی ایران از برقراری امنیت، ثبات و توسعه پایدار اجتماعی و اقتصادی در افغانستان تاکید کرد و گفت: از نظر ایران امنیت در مرز های کشور با افغانستان به معنی امنیت خود و امنیت در منطقه است.

وی همچنین از نقش هیات مشترک امدادی ملل متحد در افغانستان (یوناما) در حمایت از اولویت های تعیین شده توسط دولت حمایت و بر ضرورت تقویت آن تاکید نمود.