حزب الدعوه و مجلس اعلای اسلامی عراق در پیام‎ های سلب تابعیت از شیخ عیسی قاسم را محکوم کردند و از مجامع جهانی خواستند که اجازه نقض حقوق بشر در بحرین را ندهند.

به گزارش پرس شیعه؛ حزب الدعوه اسلامی عراق، امروز طی پیامی سلب تابعیت از آیت الله شیخ عیسی قاسم، رهبر شیعیان بحرین، را بر خلاف قوانین ملی، عرف بین المللی و حقوق بشر خواند و تصریح کرد: حق قانونی، شرعی، انسانی و ملی هر شخصی است که در کشورش زندگی کند.

این حزب، شیخ عیسی قاسم را صدای اعتدال و میانه‎روی در بحرین دانست و افزود: این عالم بحرینی هیچ‎گاه به مبارزه با آل‎خلیفه نپرداخته بلکه به شهادت شخصیت‎های بسیاری در داخل و خارج از این کشور شیخ عیسی قاسم همواره مطابق با قانون و بر اصول و روش مسالمت آمیز تاکید می‎کرده است.

در این پیام آمده است: آیت الله شیخ عیسی قاسم همیشه مورد اطمینان علما، مراجع دینی و از شخصیت‎های برجسته و بزرگ بحرین است و بر این اساس ما سلب تابعیت از او را به شدت محکوم می‎کنیم.

مجلس اعلای اسلامی عراق نیز در پیامی در واکنش به سلب تابعیت از آیت اله شیخ عیسی قاسم خاطرنشان کرد: در زمانی که کشورهای منطقه با مشکلات امنیتی و سیاسی مختلفی دست و پنجه نرم می‎کنند، وزارت کشور بحرین در تصمیمی تاسف برانگیز شیخ عیسی قاسم را سلب تابعیت می کند.

در این پیام نوشته شده است: در دوران کنونی ضرورت تقریب بین کشورهای عربی و انجام گفت‎وگو‎های سازنده در منطقه بیشتر احساس می‎شود پس ما از رهبران دینی بحرین می خواهیم که وحدت را بین اقشار مختلف مردم در کشورهای اسلامی و عربی حفظ و با گفت‎وگو بحران و مشکلات این کشور را حل و فصل کنند.

مجلس اعلای اسلامی عراق اظهار داشت: از سازمان ملل متحد، مجامع بین المللی، جامعه عربی و سازمان کنفرانس اسلامی می خواهیم که نقش تاثیر گذاری را برای پایان بحران در بحرین ایفا کنند و اجازه نقض حقوق بشر و اخلاق را در حق مردم این کشور ندهند.