اقدام رژیم بحرین در سلب تابعیت شیخ عیسی قاسم و سرکوب مخالفان با تنش آفرینی‌ های منطقه‌ ای عربستان در یک راستا است و دامن زدن به چنین مسائلی در پایان رژیم‌ های آل سعود و آل خلیفه را زمین‌ گیر خواهد کرد.

به گزارش پرس شیعه؛ شیخ «علی سلمان» دبیر کل جمعیت ملی «الوفاق» بحرین، پیش از بازداشت در بیست و هشتم ماه مه سال ۲۰۱۴ در یکی از سخنرانی‌ها خود گفت: آسیب رساندن به آیت الله شیخ «عیسی قاسم» رهبر شیعیان بحرین، چهره و آینده این کشور را تغییر خواهد داد و مردم می توانند معادله ها را تغییر دهند.

شیخ علی سلمان بازداشت خود را پیش بینی کرده و در شماری از سخنرانی های خود هم به آن اشاره کرده بود. اما او فکر نمی کرد که شیخ عیسی قاسم هدف قرار گیرد. زیرا او مرجع دینی مشهوری در بحرین است. نظام بحرین با حمایت عربستان در رویارویی با مخالفان خود خطوط قرمز را نادیده گرفته است. در این زمینه نه تنها رژیم بحرین از آیت الله شیخ عیسی قاسم سلب تابعیت کرده است بلکه از او خواسته به زودی بحرین را ترک کند.این تنش آفرینی دارای ابعاد گوناگونی است.

در درجه نخست نطام عربستان حاکم واقعی بحرین است. ریاض از سال ۲۰۱۱ میلادی با نیروهای سپر جزیره بحرین را اشغال کرده است و می خواهد پس از بازداشت شیخ سلمان و منحل کردن جمعیت ملی الوفاق ضربه ای نابود کننده بر انقلاب مسالمت آمیز مردم بحرین وارد کند. نمی توان آنچه را که در منامه رخ داد از رفتارهای حاکمان عربستان در داخل این کشور جدا دانست. آنان مخالفان خود را سرکوب می‌کنند. همانگونه که در آغاز سال جاری میلادی شیخ «نمر باقر النمر» روحانی برجسته شیعی را اعدام و شیخ «حسن الراضی» را بازداشت کردند.

در بعد خارجی نظام آل سعودی پپام‌هایی را به نزدیکان و بیگانگان می‌فرستند که نخستین آنها ایران است. این پیام نشان می دهد نظام عربستان برای حل بحران‌های منطقه هیچ دری را نمی‌گشاید. بر عکس این کشور خواهان دامن زدن به تنش است هر چند که این تنش به طور کلی دارای رنگ و بوی مذهبی باشد. این کشور تجربه‌های پس از حادثه منی و فروافتادن بالابر در مکه را تکرار می‌کند.

عربستان پس از اینکه مردم یمن در برابر آن تسلیم نشدند تلاش کرد این کشور را ویران کند. پیش از یمن هم نظام عربستان با هرگونه حل معقولانه بحران سوریه مخالفت کرد. عربستان حضور داعش در غرب عراق را بر نابودی این گروه ترجیح می‌دهد.

مشهورترین موضع گیری برای همدردی با شیخ عیسی قاسم را سردار «قاسم سلمانی» فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران گرفت. او اقدام نظام بحرین را محکوم و بر این مساله تاکید کرد که اهانت به شیخ عیسی قاسم سر آغاز یک انتفاضه خونین است و مسوولیت آن بر عهده کسان خواهد بود که زورگویی‌ و گستاخی‌های حاکمان بحرین را قانونی و مشروع می‌دانند. او افزود: اهانت به شیخ عیسی قاسم در سراسر منطقه آتشی را شعله ور خواهد ساخت. او گفت اقدام های آل خلیفه گزینه جز مقاومت مسلحانه در برابر مردم بحرین باقی نگذاشته است و اهانت به او خط قرمز مردم است.

حزب الله لبنان هم این اقدام بی‌سابقه را محکوم کرد و از مردم بحرین خواست خشم خود را به دلیل اهانت به رهبر بزرگ خود به طور جدی ابراز کنند. این حزب افزود: حکومت بحرین با حماقت خود مردم بحرین را ناچار می کند به گزینه های سختی دست زنند که نتیجه آن برای این نظام دیکتاتوری فاسد وخیم خواهد بود.
در عراق هم «قیس الخزعلی» دبیر کل عصایب اهل الحق اعلام کرد این گروه آماده است که از مردم بحرین در برابر نظامی که خط قرمز را نادیده گرفته است پشتیبانی کند. او افزود: ابزارهای سیاسی به تنهایی کفایت نمی‌کند.

نظام بحرین طرحی در چارچوب رویارویی با همه نیروهای مخالف و مراجع سیاسی دینی وضع کرد. وزارت کشور بحرین شیخ عیسی قاسم را به استفاده از تریبون دینی برای خدمت به منافع بیگانگان و تبلیغ طایفه ای گری و خشونت متهم کرد. این اقدام نظام بحرین در چارچوب تبلیغات و حمله‌های وحشیانه‌ای است که در دادگاه‌ها و رسانه‌های خود علیه علما و در راس آنان شیخ عیسی قاسم به کار می‌گیرد.

پیش بینی می‌شد که مقام‌های بحرین علیه او وارد عمل شوند اما پیش بینی نمی‌شد که آنان تا این حد پا پیش روند. مقام های بحرین روزهای پیش از شیخ عیسی قاسم برای برپایی نماز جمعه در مسجد امام صادق در منطقه «الدراز» جلوگیری کرده بودند. حاکمان منامه محاسبه‌های ویژه خود را دارند. مسائل بسیاری در تصمیم گیری آنان نقش دارد. به ویژه این در شرایطی است شیخ عیسی قاسم با تصمیم دولت برای دخالت در اموال خمس مخالفت و آمادگی خود را برای رویارویی با حکومت اعلام کرده بود.

مقام‌های بحرین چاره‌ای جز مصادره اموال خمس که مقدار ۵۰ میلیون دلار بود نداشتند و پس از این مساله آنان شماری از علما را مورد بازجویی قرار دادند. هنگامی که حکم علیه شیخ عیسی قاسم صادر شد در منطقه الدراز صدها تن کفن پوش در برابر منزل او جمع شدند و اعلام کردند که برای دفاع از رهبر خود آماده‌اند جان خود را فدا کنند. در این زمینه سید «مجید المشعل» رییس شورای علمای بحرین گفت این عبایم را برای خانواده‌ام کفن می‌کنم ما نمی‌خواهیم در کشوری بدون آیت الله شیخ عیسی قاسم زندگی کنیم.

«علی الاسود» نماینده پیشین فراکسیون «الوفاق» گفت دولت بحرین اشتباه بزرگی مرتکب شد و اکنون فرصت عقب نشینی از تصمیم های ظالمانه خود را دارد. دولت بحرین گمان کرده است مردم خسته و ضعیف شده‌اند و اکنون زمان تصمیم گیری فرا رسیده است اما عکس این مساله ثابت خواهد شد. هیچ کس نمی داند که شهروندان بحرین در برابر این تصمیم چه واکنشی نشان خواهند داد. او گفت ما راهبرد ویژه خود را داریم. حرکت مردم بحرین جنبشی منظم است؛ زیرا از مردم سرچشمه گرفته که در میدان های مسالمت آمیز حضور دارند.