زنجان – مدرس حوزه علمیه قم گفت: نگاه منعطف اسلام به مقوله هنر در آیات و روایات کاملا مشهود است.

به گزارش پرس شیعه و به نقل از صدا و سیمای مرکز زنجان، آیت‌ الله محی‌ الدین حائری‌ شیرازی در دیدار با منتخبان، هنرمندان و اصحاب رسانه استان که در سالن همایش شهید شهریاری صدا و سیمای مرکز زنجان برگزار شد، با تبیین وضعیت جامعه ایران قبل از پیروزی انقلاب اسلامی افزود: نگاه سکولار حکومت این طرز فکر را القاء می‌کرد که روحانیت صرفا متصدی انجام امور دینی و مذهبی است و نباید در نهادهای اجتماعی و سیاسی دخالتی داشته باشد، در حالی که عامه مردم با این نگاه افراطی به شدت مخالفت داشتند و روحانیت را ملجا و پناهگاه اصلی خود می‌دانستند.

تقسیم علوم به علم وابسته به انسان و علوم غیروابسته مبحث دیگری بود که وی با تفسیر آن، تصریح کرد: ادیان آسمانی با دانشی که موجب اقتدار، رفاه و گسترش اخلاقیات شود موافق‌اند و قرآن مجید هم در آیات مختلفی بهره‌گیری از دانش و تولید ادوات دفاعی و گسترش سایر صنایع را ضروری دانسته است.

مدرس حوزه علمیه قم با اشاره به نگاه مترقی اسلام به هنر اظهار کرد: علی‌رغم دسیسه‌هایی که علیه علماء و فقه اسلامی از طرف مغرضان وجود دارد نگاه منعطف اسلام به مقوله هنر در آیات و روایات کاملا مشهود است و شناخت مبادی هنر ریشه در عالم طبیعت و مخلوقات خداوند دارد.

آیت‌الله حائری‌شیرازی، استنباط صحیح از هنرهایی مانند موسیقی و هنرهای تجسمی که همگی ریشه در ذات طبیعت دارند را روزنه‌ای برای خداشناسی دانست و افزود: ترکیب زیبای طبیعت پیرامون انسان، الگوی بی‌نظیری برای هنر متعهد و پاک است.

وی با توصیه به جامعه هنری در خدمت به مردم و پاسداشت اخلاق، گفت: هنرمندان در فعالیت‌های خود خداوند را ناظر و شاهد خود بدانند و این اصل را سرلوحه خود قرار دهند که رعایت حدود الهی عامل پیشرفت و موفقیت‌شان خواهد بود.

همچنین مدیرکل صدا و سیمای مرکز زنجان با اشاره به نعمات خداوند به انسان، وجود ویژگی‌های بارز و استعدادهای ناب مانند هنر را یادآور شد و افزود: این ویژگی‌ها مسئولیت بزرگی برای هنرمندان و خواص جامعه دربر دارد.

مرتضی صفری، شکست تفکر سوسیالیستی شرق و کاپیتالیستی غرب در قرن بیستم را موجب گرایش انسان‌ها به مکتب اسلام بیان کرد و گفت: رجوع به دین اسلام متضمن زندگی دنیوی و سعادت اخروی است و نهادهای پاک و انسان‌های آزاده عالم به این حقیقت روشن رسیده‌اند، از این‌رو نظام سلطه تمام توان و ابزارهای هنری و رسانه‌ای مدرن خود را برای ایجاد شبهات و انحراف در دین مبین اسلام، در قالب جنگ‌نرم به‌کار گرفته است.

وی وجود دیدگاه هنر برای هنر را نتیجه تفکر صرف لیبرال دموکراسی غرب دانست و تصریح کرد: هنر متعالی عنصری برای لذت‌جویی آنی و گذرا نیست، بلکه ابزار قدرتمند تعالی اخلاقی است که با مبنا قرار دادن اصول در صدد هدایت اخلاق‌ در جامعه است.