رئیس جمهور افغانستان برای شرکت در اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای در ازبکستان عازم تاشکند شد.

به گزارش پرس شیعه به نقل از خبرگزاری «جمهور»، «محمد اشرف غنی» رئیس جمهور افغانستان ظهر امروز در راس یک هیات عالی رتبه دولتی جهت شرکت در شانزدهمین اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای برای یک سفر دو روزه عازم تاشکند پایتخت ازبکستان شد.

اشرف غنی در این سفر بر علاوه شرکت در شانزدهمین اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای، با رئیس جمهور ازبکستان و شمار دیگری از سران کشور های این سازمان دیدار خواهد کرد.

در این سفر اشرف غنی را «صلاح الدین ربانی» وزیر امور خارجه، «محمد حنیف اتمر» مشاور امنیت ملی، «محمد معصوم ستانکزی» رئیس عمومی امنیت ملی افغانستان، «محمد شاکر کارگر» مشاور رئیس جمهور افغانستان در امور آسیای میانه، «عمر زاخیلوال» سفیر افغانستان در اسلام آباد، «عبدالسلام رحیمی» رئیس اداره امور ریاست جمهوری و «محمد هارون چخانسوری» سخنگوی رئیس جمهور افغانستان، همرایی می کنند.

گفتنی است که پیش از این وزارت امور خارجه افغانستان اعلام کرده بود در نشست شانگهای مقامات افغانستان و پاکستان دیدار نموده و مورد ایجاد یک مکانیزم موثر برای حل تنش های مرزی میان دو کشور گفتگو خواهند کرد.

لازم به ذکر است: سازمان همکاری شانگهای که در سال ۲۰۰۱ جانشین پیمان شانگهای ۵ شد، متشکل از کشورهای روسیه، چین، ازبکستان، قزاقستان، قرقیزستان و تاجیکستان به عنوان شش کشور دارای عضویت دائمی بود. مغولستان در سال ۲۰۰۴، کشورهای هند و پاکستان به همراه جمهوری اسلامی ایران از سال ۲۰۰۵ و کشور افغانستان نیز در سال ۲۰۱۲ به عنوان اعضای ناظر سازمان همکاری شانگهای پذیرفته شدند.

گزارشها حاکی از آن است هند و پاکستان در این اجلاس به عنوان اعضای دایم سازمان حضور خواهند داشت. «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه کشورمان قرار است در این اجلاس حضور داشته باشد و موضوع عضویت دایم ایران در سازمان همکاری شانگهای را دنبال کند.