حضرت آیت الله مکارم شیرازی، شکر عملی نعمت های الهی را بسیار حائز اهمیت دانستند و گفتند: شکر عملی نعمت های خداوند این است که اگر انسان، نعمتی بیش از اندازه مصرف خود دارد به دیگران ببخشد و انفاق کند.

به گزارش پرس شیعه؛ حضرت آیت الله مکارم شیرازی شامگاه چهارشنبه در شانزدهمین برنامه «چشمه معرفت» که از شبکه دوم سیما پخش شد، با بیان اینکه اخلاق در اسلام مشتمل بر چهار نوع است، اظهار داشتند: اخلاق نسبت به خداوند، خلق خدا، خود و طبیعت چهار نوع اخلاق در اسلام هستند.

ایشان تصریح کردند: برای تمام انواع چهارگانه اخلاق در اسلام برنامه وجود دارد که اگر این شاخه های اخلاق را به خوبی بشناسیم و عمل کنیم به یقین انسانی متعالی و مقرب درگاه خداوند خواهیم بود.

معظم له، نخستین برنامه اخلاقی انسان نسبت به خداوند را «شکر نعمت های الهی» عنوان کردند و گفتند: پیوند انسان با مبدأ عالم آفرینش از طریق شکر نعمت های الهی است.

این مرجع تقلید با اشاره به آیه ۱۸ سوره نحل«وَإِنْ تَعُدُّوا نِعْمَهَ اللَّهِ لَا تُحْصُوهَا ۗ إِنَّ اللَّهَ لَغَفُورٌ رَحِیمٌ»، اظهار داشتند: تمام وجود انسان در سایه احاطه نعمت های خداوند است و اغراق نیست که توانایی شمارش نعمت های الهی را نداریم.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی به نعمت های الهی درون بدن انسان اشاره داشتند و گفتند: براساس اعلام دانشمندان کبد ۹۰۰ سموم را دفع می کند؛ کلیه ها با دو میلیون فیلتر، مواد سمی را از خون جدا می کنند و میلیون های گلبول سفید به عنوان نیروهای دفاعی بدن، سلامت ما را در مقابل انواع بیماری ها حفظ می کنند.

ایشان افزودند: بدن انسان در شبانه روز از چهار طریق هوا، آب، غذا و پوست تحت حملات میکروبی قرار دارد اما با این وجود نیروهای دفاعی بدن، سلامت انسان را حفظ می کنند.

معظم له با تاکید بر اینکه اخلاق حکم می کند همواره از خداوند متعال شکرگزار باشیم، ابراز داشتند: خداوند منبع تمام برکات است و هرچه داریم از ذات اقدس الهی می باشد.

این مرجع تقلید همچنین به آیه ۱۲ سوره لقمان «وَلَقَدْ آتَیْنَا لُقْمَانَ الْحِکْمَهَ أَنِ اشْکُرْ لِلَّهِ وَمَنْ یَشْکُرْ فَإِنَّمَا یَشْکُرُ لِنَفْسِهِ وَمَنْ کَفَرَ فَإِنَّ اللَّهَ غَنِیٌّ حَمِیدٌ» اشاره داشتند و گفتند: قرآن در این می فرماید «ما به لقمان حکمت دادیم (و به او گفتیم) شکر خدا را بجای آور، هر کس شکرگزاری کند به سود خویش شکر کرده، و آنکس که کفران کند (زیانی به خدا نمی‏رساند) چرا که خداوند بی نیاز و ستوده است».

این مفسر برجسته قرآن کریم با تجلیل از شخصیت لقمان حکیم، گفتند: لقمان به احتمال قوی از انبیاء نبود اما مرد حکیم و دانشمندی بود و به قدری در درگاه خداوند اهمیت پیدا کرد که سخنان او در ردیف آیات قرآن شده است.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی با طرح پرسشی مبنی بر اینکه چگونه منفعت شکر نعمت به انسان بازمیگردد، گفتند: انسان با شکر نعمت به خداوند عرضه می دارد که لایق دریافت این نعمت های بزرگ است.

ایشان، «شکرگزاری» را اثبات لیاقت انسان برای درک نعمت از ناحیه خداوند دانستند و ابراز داشتند: باغبانی که از درختان مراقبت می کند و به آنها آب می دهد و آفت ها را از بین می برد، اگر ثمره و میوه های آنها را مشاهده کند، بیشتر به مراقبت می پردازد اما اگر درختان ثمری ندهند، آنها را رها می کند.

معظم له با بیان اینکه نتیجه شکر نعمت به خود انسان بازمیگردد، ابراز داشتند: شکر دارای سه مرحله قلبی، زبانی و عملی است.

این مرجع تقلید، شکر عملی نعمت های الهی را بسیار حائز اهمیت دانستند و گفتند: شکر عملی نعمت های خداوند این است که اگر انسان، نعمتی بیش از اندازه مصرف خود دارد به دیگران ببخشد و انفاق کند.

این مفسر برجسته قرآن کریم در پایان با تاکید بر اینکه عالم هستی عالم انفاق است، گفتند: ما هم باید در مسیر عالم، شکر نعمت های الهی را به جای آوریم.