سازمان منطقه ای «همکاری های شانگهای» درخواست عضویت دائم ایران در این بلوک امنیتی-اقتصادی را به بهانه وجود دلایل فنی رد کرد.

به گزارش پرس شیعه به نقل از رویترز، سازمان همکاری شانگهای (اِس سی اُ) روز پنجشنبه از پذیرش عضویت ایران در این سازمان سرباز زد. این درحالیست که روسیه از عضویت ایران در این بلوک امنیتی به رهبری چین حمایت می کند؛‌ از اینرو، این اقدام می تواند سبب بروز شکاف میان پکن و مسکو شود.

سازمان همکاری شانگهای تاکنون برای مسکو و پکن به مثابه ابزاری جهت اِعمال نفوذ در منطقه عمل کرده است؛ هرچند چین برخلاف روسیه ممکن است تمایلی به اتخاذ گرایش ضد غربی در این سازمان نداشته باشد.

ایران مدتهاست که خواهان عضویت در این سازمان است و روسیه نیز این بحث را همواره مطرح کرده است که با لغو تحریمهای غرب علیه ایران،‌ عضویت تهران در این سازمان امکانپذیر خواهد بود.

«بختیار خاکیموف» نماینده ویژه رئیس جمهور روسیه در سازمان همکاری شانگهای در جریان نشست رهبران کشورهای عضو این سازمان در تاشکند ازبکستان (۲۳ و ۲۴ ژوئن) به خبرنگاران گفت که موضع روسیه در حمایت از آغاز هرچه سریعتر روند پذیرش (عضویت ایران) روشن است.

وی در ادامه افزود که روسیه در این مرحله نتوانست با همتایان خود بر سر عضویت ایران به توافق برسد،‌ اما این کشور به تلاشهای خود در این زمینه ادامه خواهد داد.

خاکیموف تصریح کرد که عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای «به لحاظ اصول و مبانی» مشکلی ندارد و تنها «اختلافات فنی و جزئی» مربوط به زمانبندی این عضویت مطرح است.

نماینده ویژه چین در این نشست از اظهارنظر در خصوص عضویت ایران خودداری کرد. اما «وانگ ایی» وزیر خارجه چین گفت که پکن قصد دارد در وهله اول روند پیوستن هند و پاکستان به این سازمان را در دستور کار قرار دهد.