شوک حاصل از خبر جدایی انگلستان از اتحادیه اروپا، بهای نفت در بازارهای جهانی را با چهار درصد کاهش مواجه ساخت.

به گزارش پرس شیعه به نقل از رویترز، قیمت جهانی نفت با اعلام نتیجه نهایی همه پرسی خروج انگلستان از اتحادیه اروپا که به نفع جدایی طلبان تمام شد، سقوطی بیش از چهار درصد را تجربه کرد تا به این ترتیب در تکاپوی اتحادیه برای حفظ چهره متحد خود، بازار را در شوک حاصل از بی خبری آنچه که از این پس پیش خواهد آمد، باقی بگذارد.

بازارهای مالی جهان در ماه های گذشته به خاطر نگرانی حاصل از «برگزیت» یا همان جدایی انگلستان از اتحادیه اروپا، روزهای سختی را پشت سر گذاشتند حال آنکه در آن زمان تنها مسئله ثبات اتحادیه مطرح بود و نه واقعیت تحقق فرضیه جدایی.

به این ترتیب ارزش دلار آمریکا نیز برای نخستین بار از سال میلادی ۲۰۱۳ به زیر ۱۰۰ ین ژاپن سقوط کرد حال آنکه پوند انگلیس نیز به کمترین ارزش خود در دهه های گذشته رسید.

به گفته کارشناسان دومینوی تاثیرات اقتصادی ناشی از جدایی انگلستان نه تنها اتحادیه اروپا بلکه آسیا را نیز متاثر خواهد ساخت.

قیمت نفت در سال جاری میلادی (۲۰۱۶) تا پیش از مشخص شدن نتیجه نهایی همه پرسی بریتانیا افزایشی بیش از ۳۰ درصد را به خود دیده بود.

به هر حال، بازار جهانی نفت در شوک حاصل از خبر جدایی انگلستان از اتحادیه اروپا فرو رفته است و اگر غبار حاصل از همه این دغدغه ها نیز فرو بنشیند، باز هم قیمت ها علیرغم مقدار تقریبی ۵۰ دلار، دستخوش نوسان خواهند بود.