زنجان – امام‌جمعه قیدار گفت: امروزه مبارزه با مواد مخدر و روان‌گردان‌ها نیازمند یک جهاد مقدس است که در این جهاد همه باید مشارکت داشته باشند.

به گزارش پرس شیعه؛ حجت‌الاسلام سید علی طالبی در خطبه های نماز جمعه شهر قیدار با اشاره به هفتم تیر و شهادت دکتر بهشتی و ۷۲ تن از یاران افزود: شهید بهشتی نماد جریان شناسی است و به‌عنوان قطب نمای انقلاب است که در هر عصری، با معیار و میزان قرار دادن این شهید صحیح را از نادرست، مصلح را از مفسد، مخلص را از فرصت‌طلب، می‌توان بازشناخت.

طالبی افزود: شهید آیت‌الله بهشتی ویاران باوفای او با نثار جان خود پایه‌های نظام جمهوری اسلامی را مستحکم‌تر ساختند و این شهید اگرچه مظلوم زیست و مظلومانه شهید شد اما از چهره منافقین پرده برداشت و سند رسوایی آنان را با خون خود امضاء کرد.

امام‌جمعه قیدار بابیان اینکه یکی از کارهای ماندگار و بزرگ شهید بهشتی معماری قوه قضائیه در کشور بود، افزود: جامعه‌ای رنگ سعادت می‌بیند که قوه قضائیه عادل، مقتدر، توانمند، عالم و به روز داشته باشد. چون پیش نیاز هر گونه توسعه و مایه دوام و ثبات و آرامش جامعه اجرای عدالت و امنیت است و این دو وظیفه خطیر بر عهده قوه قضائیه است.

طالبی افزود: آنچه در قوه قضائیه اصل و مورد انتظار مردم و مسئولان و در رأس همه مقام معظم رهبری قرار دارد قضاوت عادلانه است که مجری آن قاضی است و لازمه موفقیت بیشتر قوه قضائیه سرلوحه قرار گرفتن دقت و سرعت است به طوری که تبهکاران و مفسدان در هیچ نقطه‌ای از جامعه احساس امنیت نداشته باشند.

وی با تقدیر از قوه قضائیه در با برخورد با مفاسد اقتصادی، گفت: از دستگاه قضا و اجزای قوه قضائیه می‌خواهیم که در برخورد با مفاسد اقتصادی کاملاً جدی و بااراده محکم و بااقتدار عمل کنند و جلسات ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی، باید به‌صورت منظم، برگزار شود و البته نتایج آن برای نظام و مردم ملموس باشد. قضات نباید به‌هیچ‌وجه تحت تأثیر فشارهای سیاسی قرار گیرند، و به وظیفه ذاتی خود عمل کنند.

امام‌جمعه قیدار با یادآوری سوءقصد به حضرت آیت الله خامنه ای، توسط منافقین در سال ۱۳۶۰ افزود: ۶ تیرماه سال ۶۰ حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای در مسجد ابوذر تهران پس از نماز ظهر، مورد سوءقصد قرار گرفت و انفجار باعث شد سمت راست بدن ایشان مورد اصابت ترکش ها قرار گیرد. خوشبختانه بمب به‌طور کامل عمل نکرد و این ازنظر کارشناسان یک معجزه بود. اراده خدا بر این تعلق گرفت که ایشان برای آینده نظام حفظ شوند.

طالبی افزود: این تفضل خدا باعث شد تا این ذخیره الهی سکاندار نظام اسلامی شود و در ربع قرن پس از ارتحال بنیانگذار جمهوری اسلامی، نظام اسلامی را به بهترین وجه و با تدابیر هوشمندانه خود از دل بحران‌ها و توطئه‌ها به‌سلامت عبور دهند.

وی ادامه داد: وظیفه همه ما، شکر و سپاس به درگاه الهی است که این نعمت را بر ما ارزانی داشته است و بهترین جلوه شکرگزاری به درگاه خداوندی تبعیت از فرامین ایشان است.

امام‌جمعه قیدار در ادامه با اشاره به‌ در پیش رو بودن روز قدس، افزود: قدس روز همت برای نجات کشورهای اسلامی خصوصاً قدس عزیز است روز هشدار به ابرقدرت‌ها است و روز فریاد همگانی ملت‌های اسلامی بر سر صهیونیزم بین‌الملل و به خاک مالیدن دماغ مستکبرین عالم است.

طالبی ادامه داد: امسال جنایت سعودی‌ها و سکوت جامعه بین‌المللی در قبال آن و خوشحالی صهیونیست‌ها از این حملات، و پیوند ذلت‌بار و خیانت‌آمیز میان آل سعود و چند کشور عربی با صهیونست ها و غربی‌ها بر اهمیت روز قدس افزوده است. لذا روز قدس خیزش همگانی علیه تمام کسانی است که خواسته و ناخواسته منافع رژیم صهیونیستی را در منطقه تأمین می‌کنند و سعودی‌ها در صف اول حامیان صهیونیسم هستند جمعه آینده همه باهم یک‌صدا با زبان روزه دوباره با فریاد رسا مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسرائیل و مرگ بر آل سعود سر خواهیم داد.

امام‌جمعه قیدار در ادامه با تأکید بر اینکه امروزه برای مبارزه با مواد مخدر و روان‌گردان‌ها یک جهاد مقدس لازم است، افزود: در این جهاد همه باید مشارکت داشته باشند. مردم، بسیج، مراکز آموزشی، فرهنگی انتظامی و قضائی با یک برنامه‌ریزی منسجم و مستمر در این جهاد شرکت کنند تا بتوانند این ام‌الفساد را از جامعه ریشه‌کن کنند.

طالبی بابیان اینکه مواد مخدر و روان‌گردان‌ها امروزه به‌عنوان زلزله خاموش، جنگ بدون مرز و بزرگ‌ترین منکر عصر حاضر پیامدهای مخرب فراوانی دارد، افزود: ازلحاظ بهداشتی سوءمصرف مواد و عوارض آن به‌عنوان یکی از چهار عامل مرگ در کشور (در کنار تصادفات رانندگی، سکته‌های قلبی، سوختگی‌ها) محسوب شده و به‌طور میانگین در سال‌های اخیر روزانه حداقل ۱۰ نفر به علت ناخالصی‌های موجود در مواد مخدر و سوءمصرف مواد، جان خود را ازدست‌داده و هزینه‌های پزشکی زیادی را نیز بر جامعه تحمیل کرده است.

وی ادامه داد: ازلحاظ اقتصادی سالیانه ۱۰ هزار میلیارد تومان هزینه و خسارت غیر از خسارت‌های معنوی برای امر مبارزه با مواد مخدر بر اقتصاد کشورمان تحمیل می‌شود.

طالبی گفت: امروزه مبارزه با مواد مخدر و روان‌گردان‌ها نیازمند یک جهاد مقدس است که در این جهاد همه باید مشارکت داشته باشند.

امام‌جمعه قیدار بابیان اینکه ازلحاظ اجتماعی ارتباط مستقیم بین استفاده از مواد مخدر و توسعه جرائم، وجود دارد، افزود: جرائمی مثل شرارت، سرقت و اعمال منافی عفت. حاصل استعمال مواد مخدر است

طالبی گفت: در حال حاضر مصیبت بزرگی که ما امروز با آن مواجه هستیم کاهش نرخ سنی مصرف‌کنندگان مواد مخدر و روان‌گردان‌ها و آلوده شدن خانم‌ها است.

وی ادامه داد: همه این مسائل بیانگر تهاجم وسیع و حکایت از هوشمندی و فعالیت شبانه‌روزی سیستم مواد مخدر دارد که تلاش می‌کند بانفوذ از درب منازل، خوابگاه‌ها و مراکز دانشگاهی، مدارس و محیط‌های کاری، به‌سوی تک‌تک افراد می‌روند و به دنبال جذب یک نفر جدید هستند تا بر جمعیت آمار معتادان افزوده شود تا به هدف شوم خود برسند.

طالبی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در خصوص وضعیت دانشگاها، گفت: متأسفانه در شرایط کنونی برخی عملکردهای غلط در عرصه دانشگاه های کشور به حدی جدی شده است که رهبر معظم انقلاب نیز به‌صراحت نسبت به آن در یک تریبون عمومی تذکر می‌دهند.

امام‌جمعه قیدار افزود: روشن است که انقلابی گری با آیین‌نامه و دستورالعمل ایجاد نمی‌شود و باید برای آن تلاش جدی کرد و یکی از مهم‌ترین راهکارهای آن زمینه سازی برای فعالیت گروه‌ها و نهادهای انقلابی مانند بسیج و دیگر تشکل های دانشجویی است که دل درگرو انقلاب اسلامی دارند.

طالبی ادامه داد: امید است که مسئولان دانشگاه‌های کشور و خصوصاً مسئولان عالی دولتی این تذکر صریح رهبر معظم انقلاب را دریافت کنند و موردتوجه جدی قرار دهند.