اردبیل – امام جمعه اردبیل با اشاره به نقض حقوق بشر در بحرین با سلب تابعیت شیخ عیسی‌قاسم رهبر معنوی قیام مردم این کشور، نسبت به تکرار حادثه شیخ نمرالنمر در بحرین هشدار داد.

به گزارش پرس شیعه؛ آیت‌ الله سیدحسن عاملی در خطبه‌ های امروز نماز جمعه اردبیل افزود: اقدام شرم آور بحرین در سلب تابعیت شیخ عیسی‌ قاسم نه با قواعد بین المللی قابل توجیه است و نه با موازین شرعی و عرفی.

وی با تاکید بر اینکه قرار است در صورت سکوت جهان اسلام حادثه شیخ باقر نمر النمر و شیخ زکزاکی را در بحرین تکرار کنند، تصریح کرد: توطئه استکبار جهانی این است که انسانهای برجسته در حوزه تمدن اسلامی ترور یا محبوس شوند.

نماینده ولی فقیه در استان با اشاره به محکوم کردن این عمل شنیع توسط کشورهای غیر مسلمان، سکوت و رضای کشورهای مسلمان مثل ترکیه و آذربایجان را قابل تامل دانست.

وی ادامه داد: محکوم کردن این نقض وحشتناک حقوق بشر وظیفه انسانی تمام انسان های آزاده بوده و اعتراض سردار سلیمانی نیز در این راستا انجام گرفته و نباید به این اعتراض سردار با عینک دیپلماسی نگاه کرد.

عاملی بیانیه سازمان همکاری اسلامی را در این خصوص محکوم و از انفعال دستگاه دیپلماسی کشور در برابر سازمان با اینکه جمهوری اسلامی عضو سازمان مزبور است، انتقاد کرد.

وی محکومیت بحرین از طرف کشورهای که اهل سنت در آنجا ساکن هستند را خیلی مهم دانست و متذکر شد: لغو تابعبت با هدف اشتعال جنگ بین شیعه و سنی، ایجاد تنش ایرانی عربی و ایجاد حاشیه امنیتی برای اسرائیل و کشورهای مرتجع عربی صورت گرفته است.

نماینده مردم استان در مجلس خبرگان رهبری با دعوت از مردم این استان جهت شرکت پرشور در راهپیمایی روز قدس یادآور شد: محور غربی عربی عبری تمام تلاش خود را به صحنه آورده تا با ایجاد درگیری و جنگ های نیابتی فلسطین را از اولویت اول جهان اسلام خارج سازد.

وی افزود: الان دیگر اخبار فلسطین در صدر فعالیت های رسانه ای جهان نیست بلکه فقط جنایت های داعش مخابره می شود و خبری از پرداختن به مصائب فلسطینی ها بویژه غزه که به یک زندان بزرگ و وحشتناک تبدیل شده، نیست.

عاملی با تاکید بر اینکه باید با راهپیمایی روز قدس این واقعیت را نشان دهیم که مسئله فلسطین و آزادسازی قدس شریف با وجود تمام توطئه هایی که برای انحراف افکار عمومی از این موضوع صورت می گیرد کماکان اولویت اول جهان اسلام است، بیان داشت: این زمانی مقدور است که راهپیمایی روز قدس هر چه باشکوه تر برگزار شود.

وی همچنین از نیروهای وزارت اطلاعات و سپاه پاسداران به خاطر کشف و خنثی کردن باندهای تروریستی وهابی تکفیری سلفی در مرزهای شرغی و غربی تقدیر کرد.

خطیب جمعه اردبیل با برشمردن فضایل ماه رمضان، تحصیل تقوی، ورع و کف نفس در برابر محرمات را افضل اعمال در این ماه معرفی کرد.