شیخ صهیب حبلی عضو تجمع العلماء‌ المسلمین در لبنان و از علمای برجسته اهل سنت این کشور، رفتارها و جنایات آل سعود را فراتر از رفتارها و جنایات کفار قریش توصیف کرده است.

به گزارش پرس شیعه؛ شیخ حبلی با محکوم کردن اقدام آل خلیفه در سلب تابعیت از عالم مجاهد آیت الله شیخ عیسی قاسم از امت اسلام خواسته است به طور جدی در برابر این رژیم که مرتکب اقدامات احمقانه علیه مردم شریف بحرین می‌شود،‌بایستند و با موضع‌گیری جدی، آل خلیفه را از این ارتکاب چنین جنایاتی بازدارند.

وی افزود آخرین اقدام احمقانه آل خلیفه، سلب تابعیت آیت الله شیخ عیسی قاسم بود که وی یک نماد برجسته ملی و معروف به تاریخ درخشان ملی است که در مقابل ظلم و استبداد ایستادگی کرده و در تدوین قانون اساسی پس از استقلال سهیم بوده است.

این روحانی سنی‌مذهب طرفدار مقاومت در خطبه‌های نماز جمعه در شهر صیدا به رژیم آل خلیفه درباره پیامدهای اقدام تحریک آمیز اخیر علیه آیت الله عیسی قاسم هشدار داد، که به گفته وی‌ در چارچوب سیاست تنگ‌کردن عرصه و حذف دیگران قرار دارد که این رژیم ظالم با حمایت آل سعود در پیش گرفته است.

وی خاطر نشان کرد آل سعود می‌خواهد در راستای منحرف کردن افکارعمومی ونگاه‌ها از شکست‌هایش در یمن، سوریه و عراق، کشور بحرین را به حمامی از خون تبدیل کند .

به گفته وی، آل سعود از گروه‌های تروریستی در کشورهای منطقه حمایت می‌کند.

شیخ حبلی با توجه به سالگرد فتح مکه تصریح کرد اقدامات آل سعود در جلوگیری از سفر حجاج بیت الله الحرام و مانع‌تراشی در برابر فریضه حج فراتر از اقداماتی است که کفار قریش مرتکب شدند،چرا که کفار قریش هر چند ابتدا مانع ورود پیامبر(ص) و مسلمانان به مکه مکرمه شدند،‌ولی از طریق توافق صلح حدیبیه از این تصمیم خود عقب نشینی کردند،‌در حالی که کفار آل سعود از این تصمیمات خود صرف نظر کرده‌اند.

حبلی پیشتر در واکنش به اقدام جنایتکار آل خلیفه در سلب تابعیت شیخ قاسم تصریح کرده بود این اقدام در پی دستورات و تمایلات آل سعود انجام شد.

وی با محکوم کردن اقدامات آل خلیفه علیه انقلابیون و علمای برجسته بحرین گفت گام رژیم بحرین علیه آیت الله قاسم به مثابه ترور روحی و سیاسی شیخ قاسم و مشابه اعدام شیخ نمر باقر النمر روحانی عربستانی است. این اقدام درها را به روی مردم بحرین برای دست زدن به هر اقدامی که برای دفاع از خود وعلما و رهبرانش مناسب بداند، باز می‌کند.

وی خاطرنشان کرد این اقدام محکوم پس از تصمیم رژیم به بستن دفاتر جمعیت الوفاق صورت گرفت که تاکید مجدد بر حجم بحرانی است که رژیم مستبد آل خلیفه در آن به سر می‌برد که اگر حمایت اشغالگران سعودی و دیگر مزدوران عرب برای جلوگیری از فروپاشی آن نبود، از صفحه روزگار محو می‌شد.

وی این سئوال را پرسید این چه رژیمی است که مواضع و دیدگاه‌های یک شخصیت ملی همچون شیخ عیسی قاسم را برنمی‌‌تابد،‌شخصیتی که هرگز خواستار خشونت نشده بود، این در حالی است که شیعیان بحرین همچنان در معرض اقدامات خشونت آمیز و تجاوزکارانه مزدوران آل سعود قرار دارند.

شیخ حبلی خاطر نشان کرد عربستان سعودی از طریق فرمان به آل خلیفه برای انجام این اقدام می‌خواهد بحرین را به گرداب خشونت بکشاند تا نگاه‌ها را از جنایاتش در یمن علیه زنان و کودکان و سالخوردگان منحرف کند، این رژیم می‌خواهد سناریوی خونین یمن را در بحرین از طریق تجاوز مستقیم یا همانند جنایاتی که گروه‌های وهابی تکفیری مورد حمایت آل سعود در سوریه و عراق مرتکب می‌شوند، تکرار کند.

وی خواستار موضع یکپارچه امت اسلام در مقابله با سیاست‌های تروریستی آل سعود شد و گفت این رژیم حامی نخست تروریسم تکفیری است که از طریق هماهنگی مستقیم با نهادهای تصمیم‌گیرنده در آمریکا و رژیم صهیونیستی با هدف اختلاف افکنی و فتنه‌گری انجام می‌‌دهد تا زمینه به رسمیت شناختن رژیم غاصب صهیونیستی را فراهم کند.

این عالم برجسته اهل سنت لبنان پیشتر گفته بود آل سعود به دروغ خود را مدعی اسلام می‌خواند در حالی که در حقیقت این رژیم صرفا خانواده‌ای سرکوبگر و قاتل و جنایتکار است که خون شیوخ و علماء را به ناحق می‌ریزد و هیچ انتقادی را تحمل نمی‌کند، ما شاهد جنایات آل سعود در یمن، سوریه و عراق هستیم که بیگناهان را با سلاح‌ها و پول‌های کثیفش به قتل می‌رساند.

شیخ حسان عبدالله رئیس شورای اداری تجمع العلماء‌المسلمین لبنان هم با انتقاد شدید از سیاست‌های رژیم آل سعود و گام‌های پرشتاب این رژیم برای عادی‌سازی روابط با اشغالگران قدس گفت آنها(صهیونیست‌ها و مزدورانشان) می‌خواهند اسلامی غیر از اسلامی که ما به خاط آن مقاومت کرده و بر آنها(صهیونیست‌ها) پیروز شدیم، اختراع کنند‌، اسلامی می‌خواهند که دشمن را از دشمنی با رژیم صهیونیستی با دشمنی با دیگران تغییر دهند ، اسلامی که کشتار،‌آوارگی، سربریدن، سرقت، هتک نوامیس را رواج دهد که هیچ ارتباطی با اسلام ناب محمدی ندارد. آنها حالت داعشی تکفیری مبتنی بر افکار وهابی را با حمایت مالی رژیم‌های عربی حاشیه خلیج فارس و با پوشش آمریکا ایجاد کردند

جبهه العمل الاسلامی لبنان هم اقدام آل خلیفه در سلب تابعیت از شیخ عیسی قاسم را یک گام خطرناک و در راستای منافع دشمنان امت اسلام توصیف کرد.

شیخ نبیل قاووق معاون رئیس شورای اجرایی حزب الله تاکید کرده است سیاست‌های سعودی، بحرین را به سمت فتنه و شعله‌ور کردن آتش فتنه سوق می‌دهد.

تجمع علمای جبل عامل لبنان هم با محکوم کردن اقدام آل خلیفه در سلب تابعیت از شیخ عیسی قاسم،‌آن را نشان دهنده سرکوبگری و سلطه‌طلبی این رژیم دانست.

شیخ عفیف النابلسی از علمای لبنانی تاکید کرد دیگر نمی‌توان در برابر اقدامات خشونت آمیز حکومت آل خلیفه در بحرین سکوت کرد که نشانه‌‌های زیادی از دست داشتن عربستان در آن حکایت دارد، رژیمی که منطقه را به سمت تنش بیشتر سوق می‌دهد و تنها به شعله‌ور کردن آتش فتنه در سوریه و عراق و جنگ ویرانگر علیه ملت یمن بسنده نکرده بلکه به پوشش اقدامات ظالمانه علیه ملت بحرین و تبدیل مطالبات ملی آن به بحران طایفه‌ای ادامه داده است.

تشکل موسوم به لقاء احزاب لبنانی اقدام آل خلیفه علیه شیخ عیسی قاسم را یک تصمیم ظالمانه تروریستی توصیف کرد.

این تشکل لبنانی خواستار کمک به انقلاب مردم بحرین و محکومیت سیاست‌های ظالمانه، تروریستی و نژادپرستانه رژیم بحرین دانست که با حمایت سعودی و آمریکا ادامه می‌دهد.

این تشکل تصریح کرد رژیم بحرین مسئول کامل پیامدهای منفی اقدام ظالمانه علیه شیخ قاسم و مخالفت با خواسته‌های مردم بحرین است.

علمای صور لبنان هم اقدام آل خلیفه را محکوم کرد و از آزادگان جهان خواست از مردم بحرین در برابر ظلم و استبداد حمایت کنند.

شیخ عبدالامیر قبلان نایب رئیس مجلس اسلامی اعلای شیعیان لبنان هم گفت مقامات بحرینی با سلب تابعیت شیخ عیسی قاسم مرتکب اشتباه فاحشی شدند و باید برای مهار فتنه از این تصمیم خود عقب نشینی کنند.