روسای جمهور افغانستان و قرقیزستان در حاشیه اجلاس سازمان همکاری شانگهای در ازبکستان با هم دیدار و گفتگو کردند.

به گزارش پرس شیعه به نقل از خبرگزاری «جمهور»، «محمد اشرف غنی» رئیس جمهور افغانستان در حاشیه اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای در تاشکند با «الماس بیگ اتامبایوف» رئیس جمهور قرقیزستان دیدار کرد.

در این دیدار روسای جمهور دو کشور در مورد گسترش روابط میان افغانستان و قرقیزستان در عرصه های گوناگون بحث و تبادل نظر کردند.

رئیس جمهور قرقیزستان گفت: کشورش از درخواست عضویت افغانستان در سازمان همکاری های شانگهای حمایت می کند و این کشور خواهان گسترش روابط با کابل است.

وی در ادامه افزود: کشورش از اقدامات مثبت افغانستان در همکاری های منطقه ای استقبال می کند و از آن حمایت می نماید.

در این دیدار هر دو طرف در مورد چگونگی اتصال دو کشور از طریق خط آهن نیز بحث و تبادل نظر کردند و پروژه برق «کاسا ۱۰۰۰» را یکی از پروژه های مهم اقتصادی منطقه برشمردند و بر رشد و توسعه چنین پروژه های در منطقه تاکید کردند.

در همین حال «اشرف غنی» نیز در این دیدار گفت: کار های مطالعات مقدماتی برای ایجاد خط ریلی در منطقه در حال نهایی شدن است و کار توسعه خط آهن از ترکمنستان به افغانستان و همچنین از تاجکستان به افغانستان جریان دارد و بزودی به افغانستان می رسد. کابل آماده است که قرقیزستان و ایران را نیز در این پروژه سهیم سازد.

وی در ادامه تاکید کرد: افغانستان سنگ بنای تجارت انرژی را در منطقه پایه گذاری کرده است و این کشور در آینده نزدیک به مرکز ترانزیت انرژی تبدیل می شود.