تحرکات دیپلماتیک و گمانه زنی‌های خبری روزهای اخیر از نزدیک بودن یک چرخش بزرگ در روابط ترکیه و رژیم صهیونیستی خبر می‌دهد.

به گزارش پرس شیعه؛ کسینیا سِوِتلووا” نمایندۀ پارلمان رژیم صهیونیستی، برای دیدار با مسئولان ترکیه وارد استانبول شد. این اولین سفر رسمی و اعلام شدۀ یک مسئول اسرائیلی به ترکیه در شش سال گذشته است.
“اسکای نیوز” اعلام کرد که سفر سوتلووا به ترکیه در شرایطی انجام می شود که گمانه زنی ها از نزدیک بودن امضای یک توافقنامه میان ترکیه و اسرائیل حکایت دارد. هدف امضای این توافقنامه ترمیم روابط دو جانبه است که از سال ۲۰۱۱ دچار تنش شده است.
روابط دو طرف پس از آن تیره شد که نظامیان رژیم صهیونیستی با حمله به کشتی مخالفان محاصرۀ غزه نزدیک سواحل فلسطین، ۹ تن از سرنشینان آن را که بیشترشان تبعۀ ترکیه بودند، به قتل رساند.
نسخۀ انگلیسی روزنامۀ “حریت” ترکیه نیز هفتۀ گذشته خبر داد که ترکیه و اسرائیل روز یکشنبه تصمیم خود برای عادی سازی روابط را اعلام خواهند کرد.
این روزنامه، به نقل از «منابع بلند پایه»، اعلام کرد که یکی از مسئولان وزارت خارجۀ ترکیه و نمایندۀ ویژۀ نخست وزیر رژیم صهیونیستی برای اعلام عادی سازی روابط دو طرف با یکدیگر دیدار خواهند کرد.
مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجۀ ترکیه، نیز پنجشنبۀ گذشته گفته بود که “به احتمال بسیار زیاد” ترکیه و اسرائیل تا قبل از پایان ماه جاری میلادی نشست مشترکی برگزار خواهند کرد.