ارومیه – نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه گفت: جشنواره شعر رضوی باید در محفل و محیط معنوی برگزار شود و از برخی عوامل که وزن و اهمیت این محفل را می‌کاهد دوری کرد.

به گزارش پرس شیعه؛ حجت‌الاسلام سید مهدی قریشی بعد از ظهر شنبه در جلسه اتاق فکر جشنواره شعر رضوی به زبان ترکی و آذری که در سالن جلسات دفتر امام جمعه ارومیه برگزار شد، اظهار داشت: جشنواره شعر رضوی باید در محیط آکنده از نور ایمان و معنویت برگزار شود.

وی با اشاره به اینکه برگزاری جشنواره‌هایی از این نوع علاوه بر اینکه یک تکلیف قانونی و وظیفه سازمانی می‌دانیم، باید به صورت یک امر مقدس نیز به آن نگریسته شود، اضافه کرد: در این صورت موفقیت برگزارکننده‌های آن دوچندان خواهد بود.

حجت الاسلام قریشی بر ضرورت توجه داشتن به ابعاد معنوی این سری فعالیت‌های فرهنگی و هنری تاکید کرد و ادامه داد: ملت بزرگ ایران اسلامی خود را وامدار ائمه اطهار (ع) به ویژه امام رضا (ع) می‌دانند، بنابراین فعالیت‌هایی که زینت‌بخش آنها نام امام معصوم (ع) است موفق‌تر از هر برنامه دیگری باید برگزار شود.

وی معنویت ‌بخشی به فضای برگزاری جشنواره و دوری از جلوه‌های دنیوی و گناه‌آلود در این سری مراسم‌ها را خواستار شد و گفت: کیفیت و چگونگی اجرای این جشنواره نسبت به سابق بهتر شده است، به طوری که قبل از این گاهی کسانی در آن حضور می‌یافتند که ظاهرشان هیچ گونه سنخیتی با شعر رضوی و آئینی نداشت، به طوری که نه‌تنها مجلس رنگ و بوی معنوی پیدا نمی‌کرد بلکه از وزن و شان محفل نیز کاسته می‌شد.

حجت الاسلام قریشی با ابراز خشنودی از اینکه در سال قبل کیفیت و مدیریت مجلس همچنین نوع اشعار نسبت به سال‌های قبل بهتر شده بود اضافه کرد: مجلس بانشاط و مطابق با سلایق گوناگون در مناطق مختلف و زمان‌های متعدد همواره وجود دارد و برگزار می‌شود، بنابراین به محافل معنوی و برگزاری مجالسی از این جنس نیاز داریم.

امام جمعه ارومیه بر ضرورت شکل دادن یک فضای مملو از معنویت و عشق به اهل بیت (ع) تاکید کرد و اظهار داشت: این سری مراسم‌ها باید به صورتی برنامه‌ریزی و مدیریت شود، که شرکت‌کننده‌ها و مهمانان در آن به یاد ائمه معصوم (ع) بیافتند.

وی بر اهمیت برگزاری برنامه‌ها، همایش‌ها و محافل مختلف با این رویکرد و مضمون تاکید کرد و گفت: چنین نشست‌ها و جشنواره‌هایی باید به قدری غنی و با کیفیت برگزار شوند، که اقشار مختلف مردم برای الگو قرار دادن اهل بیت (ع) اهتمام ورزند.