جلد دوم از نخستین کتاب مردمی ایثار با حضور علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی رونمایی شد.

به گزارش پرس شیعه به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی صبح امروز در آیین رونمایی از جلد دوم نخستین کتاب مردمی ایثار با بیان این مطلب ضمن تسلیت به مناسبت ایام شهادت حضرت امیر المومنین، گفت: امیدوارم همه ما بتوانیم از برکات ماه مبارک رمضان و شب‌های قدر که به تعبیر قرآن کریم عبادت در آن از هزار ماه برتر است، بهره کافی را ببریم.

وی افزود: واژه ایثار یک تعبیر و مفهوم قرآنی است. قرآن به ایثار و برخی از مسلمانان به ویژه در دوران جنگ که دیگران را بر خود مقدم می‌دارند در حالی که خود نیز نیازمند هستند، اشاره کرده است. فداکاری در راه دفاع از سرزمین بین همه ملت‌ها و دولت‌ها وجود دارد و همه ملت‌ها و دولت‌ها به همه کسانی که از سرزمین خود دفاع کرده اند، احترام می‌گذارند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به تفاوت‌های بین ایثار و فداکاری، گفت: تفاوت ایثار و فداکاری تلاش در راه آرمان‌های مقدس اسلامی و دینی است و دفاع از سرزمین یکی از این آرمان‌ها محسوب می‌شود. فرهنگ ایثار به عنوان فرهنگی دینی و اسلامی کشور ما باید در سطح جامعه به ویژه در میان نسل جوان رواج یابد، زیرا نسل جدید آشنایی کمتری با این فرهنگ دارند و لازم است از آن شناخت بیشتری پیدا کنند.

جنتی تاکید کرد: تجربه هشت سال دفاع مقدس که نهایت اوج فداکاری و از خودگذشتگی را در آن مشاهده کردیم از جمله ویژگی‌های باارزش مردمی بودن آن بود. در آن دوران مردم با دست خالی ولی اراده‌ای آهنین و اعتقادات دینی به جنگ با دشمن پرداختند و در آزاد سازی خرمشهر شاهد بودیم که نیروهای مردمی چگونه با سلاح‌های سبک توانستند یک ارتش مجهر به سلاح‌های به روز که بسیاری از قدرت‌های جهانی نیز حامی آن بود را از کشور بیرون کنند.

وی با اشاره به جنگ بدر و پیروزی اقلیت کوچک مجهز به قدرت ایمان در برابر دشمنان ادامه داد: در هشت سال دفاع مقدس نیز نیروی الهی منجر به پیروزی کشور شد. زیرا در آن زمان ارتش از هم پاشیده بود و سپاه نیز به طور کامل شکل نگرفته بود ولی مردم با نیروی ایمان به صورت همه جانبه به پا خاستند و از سرزمین خود دفاع کردند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: این روحیه که با نفس قدسی حضرت امام خمینی (ره) پدید آمد را باید در بین مردم حفظ کنیم. جوانانی که با اینکه در آغاز جنگ خیلی‌هاشان تربیت شده دوران شاهنشاهی بودند با نفس قدسی حضرت امام جان خود را در راه دفاع سرزمین خود فدا کردند. در آن دوران روحیه همه روحیه شهادت طلبی بود.

جنتی افزود: با توجه به آسیب‌های اجتماعی که در جامعه موجود است و هر لحظه جوانان را تهدید می‌کند، فرهنگ ایثار و فداکاری یکی از راهکارهایی است که می‌توان جامعه و جوانان را از آنها مصونیت بخشید. آشنایی با معارف قرآنی، حضور در مساجد، استفاده از ابزارهای موجود از جمله فیلم، کتاب، هنرهای نمایشی و … می‌تواند ما را در زنده نگه داشتن فرهنگ ایثار و فداکاری در جامعه کمک کند.

وی با اشاره به ویژگی‌های کتاب مردمی ایثار گفت: این کتاب و جمع آوری آن اقدام ارزنده‌ای است و دلنوشته‌های کسانی است که در نمایشگاه کتاب تهران هر چه را در قلب و ذهنشان بود، به روی کاغذ آوردند و بسیار خوشحالیم که جلد دوم آن نیز به چاپ رسیده است. این نوع اقدامات و سایر کتاب‌های با موضوع دفاع مقدس و ایثار و فداکاری می‌تواند در زنده نگه داشتن روحیه فداکاری در راستای اهداف نظام جمهوری اسلامی ایران موثر باشد.

در این جلسه سعید الفتی مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور ایثارگران و گلشنی مدیر خانه ایثار و مقاومت به ارایه گزارشی از روند تدوین و جمع آوری مطالب کتاب مردمی ایثار پرداختند و در پایان مراسم از جلد دوم کتاب مردمی ایثار از سوی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی رونمایی شد.