سرمایه‌دار آمریکایی و موسس نهادهای موسوم به “گسترش دموکراسی” هشدار داده که خروج انگلیس از اتحادیه اروپا اولین قدم در راه گریزناپذیر فروپاشی این اتحادیه است.

به گزارش پرس شیعه؛ جورج سوروس، میلیاردر و سرمایه‌گذار آمریکایی پس از اعلام نتایج رفراندوم خروج انگلیس از اتحادیه اروپا گفت روزهای سختی در انتظار اتحادیه اروپاست. او در وب‌سایت رسمی‌اش ‌نوشته فروپاشی اتحادیه اروپا گریزناپذیر است.

به گفته این تاجر مشهور، بازارهای مالی تا زمانی که مذاکرات سیاسی و اقتصادی خروج انگلیس از اتحادیه اروپا انجام شود، در نوسان خواهند ماند. او پیش‌بینی کرده که عواقب واقعی این بحران اقتصادی قابل قیاس با بحران‌های مالی سال‌های ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ خواهد بود.

وی پیشتر نیز افت شدید پوند را پس از جدایی انگلیس از اتحادیه اروپا پیش‌بینی کرده بود.

سوروس که بخش بزرگی از سرمایه خود را به تاسیس نهادهایی برای گسترش دموکراسی و ایجاد تغییرات اجتماعی در دنیا اختصاص داده، هشدار داده که اتحادیه اروپا با یک “خانه‌تکانی” اساسی روبرو خواهد بود.

وضع مردم انگلیس بهتر از اتحادیه اروپا

به گفته وی مردم انگلیس بالاخره با بالا و پایین و سپری کردن یک دوره موقت سختی، وضعشان از کسانی که داخل اتحادیه اروپا زندگی می‌کنند بهتر خواهد شد اما وضعیت اقتصادی و شرایط زندگی در کوتاه مدت و میان مدت سخت خواهد بود.

سوروس خاطرنشان کرده است«بعد از برکسیت همه ما که معتقد به اصول و ارزش‌هایی هستیم که اتحادیه اروپا بر اساس آنها پایه‌ریزی شده، باید با هم بمانیم تا بتوانیم اتحادیه را از طریق بازسازی آن نجات دهیم.»

این سرمایه‌دار ادامه داده: «من مطمئن هستم که با پدیدار شدن نتایج برکسیت در هفته‌ها و ماه‌های آینده، مردم بیشتری به ما خواهند پیوست.»