سخنگوی وزارت خارجه چین اعلام کرد که برای عضویت در گروه تامین کنندگان هسته ای به مذاکرات خود با چین ادامه خواهیم داد.

به گزارش پرس شیعه به نقل از «داون نیوز»، هند و پاکستان یکی از دو کشوری بودند که قرار بود در مورد درخواست آنها برای عضویت در گروه تامین کنندگان هسته ای موسوم به «ان اس جی» در اجلاس اخیر سئول تصمیم گیری شود.

در این اجلاس که چند روز گذشته برگزار شد، چین ضمن مخالفت با عضویت هند در این گروه اعلام کرد که به دلیل عدم امضای پیمان «ان پی تی» مبنی بر عدم گسترش سلاح هسته ای از سوی این کشور، درخواست دهلی در دستور کار اجلاس این گروه قرار نخواهد گرفت.

متعاقب این امر «ووکاس سوراپ» سخنگوی وزارت خارجه این کشور طی اظهاراتی اعلام کرد که مذاکرات خود را با دولت چین برای جلب حمایت این کشور از عضویت هند در گروه تامین کنندگان هسته ای ادامه خواهیم داد.

لازم به ذکر است که پیش از برگزاری این اجلاس نیز سوراپ طی سفری مخفیانه به چین از این کشور خواست که از عضویت هند در ان اس جی حمایت کند که با مخالفت پکن روبه رو شد.

با توجه به حمایت آمریکا و انگلیس از عضویت هند در این گروه، برخی اخبار از پیوستن هند به ان اس جی تا آخر سال جاری خبر داده اند.

گفتنی است که گروه تامین کنندگان هسته ای مشتمل بر ۴۸ کشور است که در راستای عدم اشاعه تسلیحات هسته ای در سراسر جهان فعالیت می کنند.