“ابن تیمیه” (شیخ الاسلام وهابی‌ها) و فتواهایش در رسانه های عربستان جنجال به پا کردند. ماجرا مربوط به زمانی است که دوقلوهای سعودی داعشی تحت تاثیر فتواهای گوناگون ابن تیمیه مادر خود را به قتل رساندند و سعی کردند پدر و برادر کوچکتر خود را هم بکشند.

به گزارش پرس شیعه؛ روزنامه سعودی “الحیاه” که در لندن منتشر می شود، در شماره دیروز خود، ابن تیمیه را عامل اصلی جنایات “داعش” دانست.
این روزنامه نوشت: قبل از این که تحقیقات مقام های امنیتی درباره علل و انگیزه دوقلوهای داعشی از قتل والدین خود به نتیجه برسد، برخی فعالان جریانهای مختلف به احکام و یادداشت هایی اشاره کردند که در آنها ابن تیمیه قتل پدر کافر توسط فرزند را جایز دانسته است. این فعالان به این نتیجه رسیدند که دوقلوهای داعشی بر اساس برخی روایتها از جمله روایتهای ابن تیمیه دست به این جنایت زده اند.
از سوی دیگر پایگاه اینترنتی “الوطن اون لاین” شتابزده، ضمن تلاش برای اتهام زادیی از ابن تیمیه، با انتشار مقاله ای با عنوان “مجرمان داعش و ابن تیمیه و جامعه ما”، خاطرنشان کرد که تاکنون پاسخ قانع کننده ای در این باره به دست نیامده است؛ شاید بعدا مشخص شود که این دو برادر بیماری روانی بوده اند و به دلیل بیماری به خانواده خود حمله کرده اند.
در این بین نویسنده ای به نام فاطمه العتیبی در مقاله ای که در روزنامه الجزیره منتشر شد میراث فقهی و عقیدتی “اهل سنت” را ریشه مشکلات دانست که باید نقد شوند.
وی با اشاره به مواردی که قتل کسانی را که نماز را با صدای بلند می خوانند، جایز می شمارد، گفت: اکنون همان مضامین از لای صندوقهای خصوصی افراد بیرون آمده و در وبلاگها و سایتها و شبکه های اجتماعی در اختیار عموم قرار می گیرد در این بین، عده ای با بهره برداری از مضامین این متون، عده ای را فریفته و جذب و تبدیل به ابزار آدم کشی می کنند.
گفتنی است گروه تروریستی داعش بسیاری از جنایت های خود را بر اساس فتواهای ابن تیمیه که در تمام مدارس و دانشگاههای عربستان تدریس می شوند، انجام می دهد. یکی از این جنایات، آتش زدن معاذ الکساسبه، خلبان اردنی بود.