ارومیه – فرماندار سردشت از شناسایی یک هزار و ۴۷۰ جانباز شیمیایی در این شهرستان خبر داد.

به گزارش پرس شیعه به نقل از مهر، حسنی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به ۲۹ امین سالروز بمباران شیمیایی سردشت افزود: بر اساس آمارهای رسمی دو هزار و ۲۵۰ جانباز در شهرستان سردشت زندگی می کنند که از این تعداد یک هزار و ۴۷۰ نفر جانباز شیمیایی هستند.

وی با بیان اینکه هفتم تیرماه سال ۶۶ رژیم بعث عراق با استفاده از سلاح های شیمیایی چهاربار پیاپی سه نقطه پر ازدحام شهر شامل میدان سرچشمه، چهار راه پست و چهار راه هلال احمر و روستای رشه هرمه را مورد حمله قرار داد افزود: براثر این حمله تعداد زیادی از مردم شهرسردشت شهید و مجروح شدند و با گذشت سه دهه هنوز عوارض این اقدام در شهر قابل مشاهده است.

وی با غیرانسانی و ددمنشانه خواندن اقدام رژیم بعث عراق اظهارداشت: بمباران شیمیایی سردشت اقدامی ناجوانمردانه و غیرانسانی بود که با استفاده از سلاحهای شیمیایی مردمی مظلوم و بی دفاع را مورد اماج حمله قراردادند.

حسنی با اشاره به اینکه هر سال به مناسبت سالروز این فاجعه انسانی برنامه های متنوعی در سردشت اجرا می شود گفت: امسال نیز به رسم هر سال برنامه های متنوعی در راستای گرامیداشت هفت تیر سالروز بمباران شیمیایی سردشت تدارک دیده شده و ستاد گرامیداشت هفت تیر با هشت کمیته مختلف شامل کمیته های پشتیبانی، حمل و نفل و ترافیک، اسکان، امداد و نجات، فرهنگی و اطلاع رسانی، امنیت، استقبال و کمیته مردمی مسئولیت برنامه ریزی، هماهنگی و اجرای برنامه ها را بر عهده دارد.

فرماندار سردشت اجرای ویژه برنامه گرامیداشت هفت تیر در محل مسجد جامع سردشت، غبارروبی و عطر افشانی مزار شهدا و محل اصابت بمب شیمیایی، اکران فیلم سپیده دمی که بومی لیمو می دهد، اجرای نمایش (ژیانه وه) توسط هنرمندان انجمن شیمیایی حلبچه از جمله برنامه های گرامیداشت بیست و نهمیمن سالروز بمباران شیمیایی سردشت است.

حسنی ادامه داد: در این مراسم تعدادی از مقامات کشوری و استانی جهت همدردی و همراهی با مردم سردشت شرکت کرده و همچنین در راستای انعکاس بهتر و بیشتر مظلومیت سردشت مهمانانی از اقلیم کردستان بویژه وزیر امور شهیدان و انفال، مدیر اداره شهیدان و انفال استانهای سلیمانیه و گرمیان، مدیر اداره شهیدان و انفال قلعه دیزه، مدیر اداره شهیدان و انفال حلبچه، مسئول مالبند اتحادیه میهنی در حلبچه، مسئولین اتحادیه میهنی و جمعی از فعالان اجتماعی اقلیم کردستان عراق و اعضای انجمن شیمیایی حلبچه دعوت شده اند.

شهرستان سردشت با تقدیم ۸۵۰ شهید بیشترین سهم را به نسبت جمعیت در سطح استان دارد که از این مجموع ۱۱۸ نفر شهید شیمیایی هستند.

شهرستان مرزی سردشت در زمان اوج جنگ تحمیلی عراق علیه ایران هفتم تیرماه سال ۶۶ چهاربار پیاپی مورد بمباران شیمیایی قرار گرفت و طی آن بلافاصله ۱۱۰ نفر از مردم مظلوم و بی دفاع شهر جان باخته و هزاران نفر مصدوم شدند.