نخست وزیر چین می گوید که خروج انگلیس از اتحادیه اروپا شرایط مبهم و نامعلوم اقتصادی را در سرتاسر جهان تشدید خواهد کرد.

به گزارش پرس شیعه به نقل از رویترز،‌ «لی کچیانگ» نخست وزیر کنونی چین اعلام کرد که خروج انگلیس از اتحادیه اروپا به تشدید شرایط نامعلوم و مبهم اقتصادی در سراسر جهان دامن خواهد زد.

گفتنی است که به دنبال همه پرسی روز پنج شنبه در انگلیس و خروج این کشور از اتحادیه اروپا، بازارهای سهام در سراسر دنیا سقوط کرد و ارزش پوند استرلینگ نیز کاهش یافت.

اما در نخستین اظهارنظر رسمی یک مقام بلندپایه چین پیرامون «برگزیت»، نخست وزیر این کشور گفت که خروج انگلیس «اثر خود را بر بازار جهانی و تشدید شرایط مبهم و نامعلوم اقتصاد جهان نشان داده است».

نخست وزیر چین در ادامه افزود: «من می خواهم از همین جا اعلام کنم که اروپا یک شریک مهم برای روابط همکاری جویانه با چین است و چین به اقدامات خود برای توسعه روابط با اروپا و انگلیس ادامه خواهد داد».

لی که چیانگ همچنین خواستار اقداماتی جهانی برای غلبه بر چالشها، بهبود وضعیت اقتصاد جهان و تقویت اعتماد سرمایه گذاران شد.

گفتنی است که روابط میان انگلیس و چین ظرف چند سال گذشته رو به گرمی نهاده و روابط اقتصادی دوجانبه افزایش یافته است؛‌ بطوریکه هر دوکشور به این دوران به مثابه یک «دوره طلایی» در روابط خود اشاره می کنند.

لازم به ذکر است که با اعلام نتایج همه پرسی انگلیس در روز جمعه،‌ چین از مقامات انگلیس و اتحادیه اروپا خواست تا هرچه سریعتر به توافقی دوجانبه دست یابند و اعلام کرد که دولت این کشور به انتخاب مردم انگلیس احترام می گذارد.