قم – همزمان با سالروز شهادت مظلومانه مولی متقیان، حضرت علی(ع)، شهر مقدس قم سوگوار اول مظلوم عالم است.

به گزارش خبرنگار مهر، از ظهر و عصر دوشنبه همزمان با سالروز شهادت اولین امام شیعیان، هیأت‌های عزاداری شهر مقدس قم با زبان روزه به سمت حرم مطهر حضرت معصومه(س) حرکت کردند تا این مصیبت عظما را به ساحت کریمه اهل بیت(ع) تسلیت گویند؛ هم اکنون نیز هیأت‌های مختلف عزادار در قالب دسته‌های سینه‌زنی و زنجیر‌زنی از میدان آستانه وارد حرم مطهر می‌شوند.

دسته عزای امیرالمومینین(ع) نیز با حضور آیت الله العظمی وحید خراسانی از ساعت ۱۹ امروز همزمان با ۲۱ ماه مبارک رمضان، از بیت این مرجع تقلید در خیابان شهدا به سمت حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه(س) حرکت خواهد کرد.

هیئت یا زینب(س) که این روزها خادم شهدای مدافع حرم در قم است نیز دسته عزای خود را از ساعت ۲۲ روز دوشنبه از گلزار شهدای علی بن جعفر(ع) به سمت حرم مطهر برگزار می‌کند.

مراسم پخت آش نذری صلواتی نیز از ظهر روز شهادت امام علی(ع) در نقاط مختلف شهر قم از جمله در خیابان‌های انقلاب و آذر آغاز شده و آش پخته شده برای افطار بین عزادارن و روزه داران توزیع می‌شود.

شب گذشته همزمان با در شب بیست و یکم ماه مبارک رمضان و شب شهادت مولی الموحدین حضرت علی(ع) مراسم احیای شب قدر و عزاداری در سطح شهر قم تا سحرگاهان ادامه داشت و عزاداران و مؤمنان در مساجد و تکایا دعای جوشن کبیر را زمزمه کردند.

کانون تجمعات مردم قم در حرم مطهر کریمه اهل بیت(ع) حضرت فاطمه معصومه(س) بود که دامنه گستره حضور مردم از شبستان امام خمینی(ره) حرم مطهر تا میدان آستانه و میدان امام خمینی(ره) ادامه داشت و شب زنده داران در این شب قدر، قرآن به سر گرفتند و در سوگ جانگذار امام اول شیعیان عزاداری کردند.

قرآئت زیارت اباعبدالله الحسین(ع)، قرآئت دعای جوشن کبیر، سخنرانی حجت الاسلام سید محمد سعیدی تولیت آستان مقدس فاطمه معصومه(س) و عزاداری و مراسم احیا از جمله برنامه‌های حرم مطهر در شب بیست و یکم ماه مبارک رمضان بود.

مسجد مقدس جمکران این میعادگاه بزرگ منتظران ظهور نیز مملو از مؤمنین عزادار بود که این شب پرفضیلت قدر را در کنار این مسجدی که به امر بقیه الله(عج) در ۱۷ رمضان بنا نهاده شده بود؛ به سحر رساندند و در عزای امیرالمؤمنین(ع) اشک ماتم ریختند.

مراسم احیای شب بیست و یکم ماه مبارک رمضان از سوی هیأت رزمندگان استان قم نیز همچون سال‌های گذشته در مجتمع امام خمینی(ره) گلزار شهدای علی بن جعفر(ع) با حضور خیل عظیمی از عزادان برگزار شد و جمعیت شب زنده دار به قدری زیاد بود که در فضای گلزار شهدا نیز حضور داشتند.

آیت الله العظمی مکارم شیرازی از مراجع عظام تقلید نیز شب گذشته در مدرسه علمیه امام کاظم(ع) سخنرانی کرد و به بیان فضایل امیرالمؤمنین(ع) پرداخت و از آن امام به عنوان عالی‌ترین نمونه تقوا نام برد.

سومین آیین کوچه گردان عاشق نیز همزمان با شب‌های قدر در سطح شهر قم برگزار و در این آیین به ۲۰۰ خانواده محروم و نیازمند کمک رسانی شد.