گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی اعلام کرده که مذاکرات صلح این حزب با دولت افغانستان عملاً با شکست مواجه شده است.

به گزارش پرس شیعه به نقل از خبرگزاری «رصد»، «گلبدین حکمتیار» رهبر حزب اسلام افغانستان از شکست مذاکرات صلح حرب اسلامی با دولت افغانستان خبر داده است.

وی در حالی از شکست روند مذاکرات صلح خبر داده که چندی پیش اعلام شد، پیش‌نویس توافقنامه صلح میان حزب اسلامی و دولت افغانستان نهایی شده است.

این در حالی است که «آسوشیتد پرس» در گزارشی که امروز دوشنبه منتشر کرد، اعلام کرد: حزب اسلامی در هفته‌های گذشته مطالبات جدیدی را مطرح کرده و از نهایی‌سازی توافق صلح با حکومت افغانستان طفره رفته است.

در گزارش آمده است که یکی از این مطالباتی که غیر ممکن عنوان شده، لغو توافقنامه امنیتی افغانستان با آمریکا بوده است.

آسوشیتد پرس در گزارش خود افزوده است: گلبدین حکمتیار، در مجله «شهادت» که متعلق به حزب اسلامی است با نام مستعار «حق‌پال» علیه حکومت کابل یک مقاله انتقادی نوشت که روز گذشته منتشر شد.

وی در این مقاله بحث انحلال دولت افغانستان را مطرح کرده است، چون به باور حکمتیار، این دولت مورد قبول اکثریت نیست.

از سویی در بخشی از این مقاله، آمده است که حزب اسلامی شرایط جدیدی را مطرح نکرده است و دلیل شکست مذاکرات صلح، پیشنهاد تعدیل در مواد پیش‌نویس نهایی شده توافقنامه صلح بوده که ازطرف دولت افغانستان صورت گرفته است.

حزب اسلامی در این مقاله ادعا کرده است که مذاکرات پس از آن به بن‌بست رسید که دولت افغانستان، در ماده چهارم پیش‌نویس نهایی توافقنامه صلح که در مورد توافقنامه امنیتی افغانستان با آمریکا است، خواستار تعدیل این مورد شده است.

همچنین در مقاله آمده است که در این ماده، حزب اسلامی توافقنامه امنیتی افغانستان با آمریکا را نپذیرفته و در پیشنهاد تازه دولت افغانستان، گفته شده است این توافقنامه باید از سوی حزب اسلامی پذیرفته شود.