دارایی های رژیم صهیونیستی با روند فزاینده ای افزایش می یابد، ۵۷ درصد دارایی یا ثروت ۵۰۰ سرمایه دار بزرگ یهودی در انحصار ۲۴ نفر از آنان است که از میان آنان نیز ۵ ثروتمند بزرگ ۵/۲۵ درصد مجموع ثروت دارایی رژیم صهیونیستی را در اختیار دارند و کمترین میزان مالیات در جهان را پرداخت می کنند.

به گزارش پرس شیعه؛ صهیونیست های اشغالگر در شرایطی بر خانه و کاشانه میلیون ها فلسطینی ها تسلط یافته و روز به روز برثروت خود می افزایند که ناظران اقتصادی معتقدند سیستم اقتصادی رژیم اشغالگر قدس در داخل خود رژیم هم به نفع ثروتمندان عمل می‌کند و به همین دلیل تعداد اندکی از درآمد بالایی برخوردارند و جمع کثیری درآمد مناسبی ندارند و احساس ناامیدی می‌کنند. بر اساس گزارش‌هایی که اخیرا منتشر شده، میزان فقر در فلسطین اشغالی در سال ۲۰۱۵ بیش از پیش افزایش یافته و به سطح وحشتناکی رسیده است.
بر اساس گزارش سالیانه مجله اقتصادی رژیم صهیونیستی “دی مارکر” ارزش دارایی ۵۰۰ سرمایه دار بزرگ یهود به ۹۴ میلیارد دلار می رسد که نسبت به سال گذشته (۲۰۱۲) تقریبا ۱۰ میلیارد دلار افزایش داشته است.
در بخش دیگر این گزارش آمده است :« اکنون تعداد میلیاردهای صهیونیستی به ۶۷ نفر می رسد که نسبت به سال گذشته ۷ نفر به تعدادشان افزوده شده است.»
ما بر این باوریم که رونق بازار مالی جهان و اسرائیل در بالا رفتن میزان دارایی ها سهم بسزایی داشته است. این گزارش نشان می دهد که در سال گذشته ۴۱۰ ثروتمند سودی به ارزش ۱۱ میلیارد دلار کسب کردند،حال آنکه ۳۰ ثروتمند در سال گذشته یک میلیارد دلار را از دست دادند. ما می بینیم که ۲/۱۲ درصد از مجموع این سودها را اسحاق تشوفا به عنوان بزرگ ترین سهامدار شرکت استخراج گاز طبیعی به دست آورد، وی ظرف یک سال توانست سود فراوانی به ارزش ۱ میلیارد و ۳۵ میلیون دلار به دست آورد.
این در حالی است که بزرگ ترین خسارت دیده مالی “اوفر نمرودی” صاحب امتیاز سابق روزنامه عبری زبان “معاریو” می باشد که ظرف یک سال ۱۴۰ میلیون دلار خسارت دید که ۱۴ درصد ارزش کلی خسارت های ۳۰ ثروتمند صهیونیستی را شامل می شود و دلیل این مساله به رکود مالی روزنامه مذکور بر می گردد که تمامی سهام خود را فروخت و میزان دارایی وی از ۲۲۰ میلیون دلار در سال گذشته به ۸۰ میلیون دلار در سال جاری کاهش یافت.
گزارش مذکور می افزاید: ماجرای ثروتمندان رژیم غاصب صهیونیستی با ماجرای ثروتمندان کشورهای جهان فرق می کند، آنان به لحاظ سرمایه مالیات های سنگینی پرداخت می کنند، این مالیات ها به لحاظ درصد سنگین است، ولی در قیاس با کشورهای پیشرفته کمتر است، این مساله ناشی از این حقیقت است که ثروت بزرگ ترین ثروتمندان اسرائیل از بازارهای مالی تامین می شود، نه از باب کار و فعال و همچنین سودهای ناشی از فعالیت اقتصادی در خارج.

میزان دارایی ۵ ثروتمند بزرگ یهودی ۲۴ میلیارد دلار است

این مجله خاطرنشان ساخت: ما به هنگام بررسی فهرست بزرگ ترین ثروتمندان اسرائیل متوجه می شویم که یک شکاف عمیق میان خود این ثروتمندان وجود دارد و ارزش دارایی آنان ۵/۲۵ درصد مجموع دارایی ۵۰۰ سرمایه دار رژیم صهیونیستی را تشکیل می دهد حتی در میان این ۵ سرمایه دار برتر می بینیم که ارزش سرمایه شخصی بزرگ ترین ثروتمند فرد به ۸ میلیارد دلار می رسد و این میزان ۵/۸ درصد مجموع ثروت های این افراد را تشکیل می دهد.
بزرگ ترین سرمایه داران خانواده “فیرتهایرمر” است و بزرگ ترین سرمایه دار در میان این خانواده “ستیو فیرتهامیر” است و ارزش مالی سرمایه آن به ۸ میلیارد دلار می رسد. وی در سال گذشته به سرمایه خود نیم میلیارد دلار اضافه کرد. فعالیت های اقتصادی او بسیار گسترده و دامنه دار است و بیشتر در حوزه تولید دستگاه های برش می باشد.

“ثروت بزرگ ترین ثروتمندان اسرائیل از بازارهای مالی تامین می شود، نه از باب کار و فعال و همچنین سودهای ناشی از فعالیت اقتصادی در خارج”

ستیو همچنین در زمینه ایجاد دهکده های فنآوری فعالیت می کند، این دهکده ها در واقع کانون های بزرگی برای جذب کمپانی های فن آوری پیشرفته محسوب می شوند که تازه ترین این کانون ها چندین هفته پیش در شهر الناصره بزرگ ترین شهر صهیونیستی ایجاد شد.
شیری اریسون دومین ثروتمند به شمار می رود؛ به نحوی که ارزش مالی دارایی او به ۴ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار می رسد. وی در سال گذشته میزان دارایی خود را نیم میلیارد دلار افزایش داد. فعالیت های اقتصادی او بسیار اقتصادی می باشد و بیشتر حوزه شرکت کشتی رانی “کرنفال کروز” مالک کشتی های توریستی را شامل می شود و افزون بر آن وی بخش اعظم سهام بانک های اسرائیلی را شامل می شود.
عیدان اوفر به لحاظ ارزش دارایی در جایگاه سوم قرار دارد؛ به نحوی که میزان دارایی آن بین ۴ میلیارد و ۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار است. او در سال گذشته میزان ثروت خود را ۱۰۰ میلیون دلار افزایش داد.
وی در زمینه ساخت کشتی ها و مواد شیمیایی و املاک و مستغلات و بخش بانک فعالیت می کند.
آرنون میلتشن در مقام چهارم قرار دارد که ارزش سرمایه او بین ۳ میلیارد و ۳ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار است. وی در سال گذشته ۱۰۰ میلیون دلار خسارت دید و او به صورت پررنگ در حوزه تولید فیلم و تبلیغاتی فعالیت می کند.
شتایمنتس به لحاظ ارزش سرمایه در مقام پنجم قرار دارد و میزان دارایی او بین دو میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار و ۳ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار است. او در بخش زرگری فعالیت می کند.
شکاف مالی میان پنج سرمایه دار دوم بیشتر از پنج سرمایه دار نخست است؛ به نحوی که ارزش دارایی آن به ۱۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار می رسد و این مبلغ ۲/۱۲ درصد مجموع دارایی ۵۰۰ ثروتمند بزرگ را تشکیل می دهد. ولی در عین حال ما می بینیم که دارایی ده نفر نخست به ۳۵ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار می رسد که این رقم ۷/۳۷ درصد مجموع دارایی ۵۰۰ ثروتمند بزرگ اسرائیلی را تشکیل می دهد، این ۱۰ نفر برتر میران ارزش دارایی خود را ۲ میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار افزایش داد که این رقم ۲۱ درصد کل افزایش دارایی ثروتمندان در سال گذشته را شامل می شود.
میخائیل میریلشویلی گرجستانی تبار جرج در مقام ششم قرار دارد، میزان دارایی او بین ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار تا ۳ میلیارد دلار است،طی چند سال گذشته وی ۲/۵ درصد سهم بزرگ ترین کمپانی اسرائیلی کشف و استخراج گاز و نفت را خریداری کرد، او در حوزه فعالیت اقتصادی خود، به تملک شبکه های ارتباط اجتماعی معروف است.
“اسحاق تشوفا” به لحاظ ارزش سرمایه مقام هفتم را به خود اختصاص داده است، او صاحب بزرگ ترین سهام میادین گازی می باشد، از این رو پیش بینی می شود که او در آغاز سال جاری سودهای هنگفتی را به خود اختصاص دهد و در صدر فهرست سرمایه داران قرار گیرد که ارزش سرمایه آنان در سال جاری بین ۲ میلیارد و ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار بود، در سال جاری ارزش سود او به یک میلیارد و ۳۵ میلیون دلار رسید.
اما ایال اوفر در مقام هشتم قرار گرفته است و میزان دارایی او بین ۱ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار تا ۲ میلیارد و یکصد میلیون دلار است، او برادر عیدان اوفر است که سومین ثروتمند اسرائیلی به شمار می رود. آن دو فرزندان سامی اوفر بزرگ ترین سهامدار بانک مزراحی طفحوت می باشد. ایال اوفر در سال گذشته ۱۰۰ میلیون دلار سرمایه خود را افزایش داد.
اما گیل سوید به لحاظ سرمایه در مقام نهم قرار دارد و میزان دارایی ۱ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار است. بخش عمده فعالیت اقتصادی او در کمپانی چک پوینت متمرکز است.
“تیدی ساگی” در رتبه دهم قرار دارد و میزان دارایی او بین ۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار تا ۲ میلیارد دلار است. وی در سال جاری ۴۵۰ میلیارد دلار سود کرد. نام وی طی چند سال گذشته در زمینه توسعه کمپانی طراحی برنامه های رایانه ای و ماهواره ای می درخشد.
گفتنی است که ۱۴ خانوار دیگر وجود دارد که ارزش سرمایه هر یک از آنها بین یک میلیارد تا یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار است و ارزش کل سرمایه آنها به ۱۸ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار می رسد و این بدان معناست که ۲۴ خانواده در اسرائیل وجود دارد که ارزش دارایی آنان به ۵۴ میلیارد دلار می رسد و این میزان تقریبا ۵/۵۷ درصد مجموع دارایی و سرمایه ۵۰۰ خانواده بزرگ ثروتمند رژیم صهیونیستی را تشکیل می دهد که ارزش دارایی آنها بین ۵۵ میلیون دلار تا ۸ میلیارد دلار است که ما در اینجا به بررسی ۳ خانواده می پردازیم.
خانواده شتراوس در مقام یازدهم قرار دارد و ارزش دارایی و سرمایه آن بین یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار تا ۱ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار است.
چند سال پیش این خانواده در صدر فهرست سرمایه داران قرار داشت، خانواده مذکور در سال گذشته میزان سرمایه خود را ۲۰۰ میلیون دلار افزایش داد، این خانواده بزرگ ترین کمپانی مواد غذایی رژیم صهیونیستی به شمار می رود، بخش عمده فعالیت های آن بر تولید لبنیات و بستنی استوار است. لازم به ذکر است که این خانواده با شرکت تولید شیرینیجات “عیلیت” همکاری می کند.
اما خانواده کاهان در مرتبه دوازدهم قرار دارد و ارزش سرمایه آن بین ۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار تا ۱ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار است. این خانواده در زمینه تولید رایانه و و نرم افزار و فن آوری های پیشرفته فعالیت می کند.
اما خانواده فیدرمن مقام سیزدهم را به خود اختصاص داده است که ارزش سرمایه آن بین ۱ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار تا یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار است، این خانواده در سال گذشته ۲۰۰ میلیون دلار سود کرد.

یک عرب درمیان ثروتمندان صهیونیست

از میان ۵۰۰ خانواده سرمایه دار صهیونیستی یک فرد عربی به لحاظ سرمایه داری در مقام ۴۲۹ قرار دارد. او یک بازرگان است و بدیع بشاره طنوس نام دارد و از اهالی شهر الناصره می باشد. وی صاحب یکی از بزرگ ترین شرکت های انبوه ساز اسرائیلی می باشد. این کمپانی در برخی کشورهای اروپای شرقی فعالیت می کند. طنوس این شرکت را در دهه ۷۰ تاسیس کرد و بعدها برادرش صبحی به او پیوست، ولی چند پیش صبحی از این شرکت جدا شد و یک شرکت مستقل را تاسیس کرد.
دو خانواده عربی تا چندین سال پیش در فهرست سرمایه داران قرار داشتند، در دهه ۹۰ سه خانواده عربی در فهرست سرمایه داران قرار داشتند. خانواده شقحه که از این فهرست خارج شد در زمینه واردات مواد غذایی شهرت داشت. این خانواده در پی فسخ مشارکت میان پسر عموهایش صورت گرفت.
بر اساس گزارش مجله دی مارکر، سرمایه شرکت بدیع طنوس که پسرش الیاس آن را مدیریت می کند، بین ۹۰ میلیون تا ۱۱۰ میلیون دلار است. وی در سال گذشته ۱۰ میلیون دلار سود کرد.