شاهدان عینی اعلام کردند که نیروهای پشتیبانی و ارتش سودان صبح امروز با استفاده از بولدوزرها تلاش کردند تحصن‌کنندگان در مقابل مقر ارتش این کشور در خارطوم را متفرق کنند.

به گزارش پرس شیعه به نقل از آناتولی، بنا به اعلام شاهدان عینی، نیروهای پشتیبانی سریع و ارتش سودان صبح امروز دوشنبه با استفاده از بولدوزرها تلاش کردند تحصن‌کنندگان در مقابل مقر ارتش در این کشور در خارطوم را متفرق کنند.

بر اساس این گزارش، تحصن کنندگان، نیروهای امنیتی را مجبور به عقب نشینی کردند؛ اما در محدوده اطراف مقر ارتش در خارطوم تدابیر شدید امنیتی اتخاذ شده است.

این در حالی است که انجمن مشاغل سودان مردم این کشور را برای تجمع در اطراف مقر ارتش در خارطوم فراخوانده است.

گفتنی است به دنبال گسترش تظاهرات علیه دولت سودان، نیروهای ارتش چندی پیش نهادهای دولتی را محاصره و بیش از ۱۰۰ عضو حزب کنگره ملی حاکم این کشور را بازداشت کردند. ۳۵ تن دیگر نیز در جریان تظاهرات مردم سودان کشته شدند.

پنجشنبه گذشته عوض بن عوف وزیر دفاع و رئیس شورای نظامی انتقالی سودان از بازداشت عمر البشیر و آغاز دوره انتقال سیاسی در این کشور خبر داد و اعلام کرد: قانون اساسی سودان به حالت تعلیق درآمده و نهادهای نخست وزیری، مجلس و ادارات ایالتی نیز منحل شده‌اند. وضعیت فوق‌العاده به مدت ۳ ماه و مقررات منع رفت و آمد برای یک ماه در سراسر سودان از ساعت ۱۹:۰۰ (پنجشنبه) برقرار خواهد شد.

وی چندی پیش؛ اعلام کرد که از سِمت خود استعفا کرده است.

به دنبال این رویداد، ژنرال عبدالفتاح البرهان به عنوان رئیس جدید شورای نظامی انتقالی سودان تعیین شد.

عبدالفتاح البرهان رئیس جدید شورای نظامی انتقالی سودان دیروز طی سخنانی در برنامه زنده تلویزیون دولتی این کشور اعلام کرد که مقررات منع رفت و آمد لغو شده است.

البرهان همچنین تاکید کرد که تمامی استانداران در تمام استان‌های سودان برکنار شده‌اند.

رئیس شورای نظامی انتقالی سودان همچنین با بیان اینکه دوره گذار حداکثر ۲ سال خواهد بود، گفت که پس از این مرحله نیز دولت مدنی تشکیل خواهد شد.

از سوی دیگر مخالفان سودان تحصن خود را در مقابل مقر ارتش این کشور در خارطوم برای دهمین روز ادامه داده و خواستار انتقال قدرت به دولت مدنی هستند.