یک مقام ارشد سازمان عفو بین‌الملل با تاکید بر اینکه ۹۹.۹ درصد از گلوله‌ها و بمب‌هایی که من در یمن دیده‌ام از تولیدات ایالات متحده بوده است، از حمایت اروپا و آمریکا از عربستان در جنگ یمن سخن گفت.

به گزارش پرس شیعه، “دوناتلا روورا”، رئیس کمیته حقیقت یاب سازمان عفو بین الملل در یمن و از مقامات ارشد این سازمان در بخشی از گفتگو با روزنامه اتریشی “استاندارد” اظهار داشت که خبرنگاران خارجی به ندرت در یمن حضور دارند. یمن هرگز مسئله بزرگی در رسانه های غربی نبوده است. ساکنان کشور یمن هیچ امکانی برای فرار ندارند. مردم تحت محاصره و بمباران ها رنج می برند اما نمی توانند فرار کنند.

وی در بخش دیگری از این گفتگو تصریح کرد که قطعنامه فعلی شورای امنیت سازمان ملل متحد برای یمن کاملا آشکارا از یک حزب جنگی حمایت می کند و این جنگ را توجیه می کند. دولت به اصطلاح به رسمیت شناخته شده رئیس جمهور یمن از افرادی که به این قطعنامه رای داده اند بیشتر از مردم کشور خودش حمایت دریافت می کند. جامعه بین المللی در حمایت از مردم غیر نظامی یمن شکست چشمگیری خورده است.

وی افزود: همه احزب جنگی در یمن مسئولان قربانیان غیر نظامی در این کشور هستند، اما اکثر کشتارها به دلیل حملات هوایی ائتلاف جنگی به رهبری عربستان سعودی شکل می گیرد. هم اتحادیه اروپا و هم آمریکا از این بمباران ها حمایت می کنند. ۹۹٫۹ درصد از گلوله ها و بمب هایی که من در یمن دیده ام از تولیدات ایالات متحده بود که در بین آن ها همچنین بمب های خوشه ای معتبر بین المللی دیده می شد. مشاورانی از آمریکا و احتمالا همچنین از انگلیس در انتخاب اهداف برای بمباران به این ائتلاف جنگی کمک می کنند.

این مقام ارشد سازمان عفو بین الملل در ادامه این گفتگو تصریح کرد که قبل از شروع جنگ، یمن وابسته به واردات مواد غذایی بود چرا که در آنجا هیچ تولیدی وجود نداشت. در سایه تحریم ها و محاصره این کشور عملا هیچ گونه تحویلی به این کشور از خارج وجود ندارد و اقتصاد آن راکد است.

وی همچنین گفت: بسیاری از حملات هوایی علیه این کشور از نظر نظامی بی معنی است چرا که خانه ها، مغازه ها، کارخانه ها و مساجد را هدف قرار می دهد.