گزارش محرمانه پلیس ترکیه، از وجود چندین گروه تروریستیِ وابسته به جبهه النصره و داعش در خاک ترکیه پرده برداشت و فاش کرد که جبهه النصره از گذرگاه‌های رسمی و غیر رسمی ترکیه برای انتقال سلاح و مواد منفجره به سوریه استفاده می‌کند.

به گزارش پرس شیعه؛ روزنامه ترکیه ای قارشی گزارشی را فاش کرد که پلیس ترکیه از عملیات انفجاری شهر دیاربکر که در آن دو پلیس ترکیه و ۷ داعشی کشته شدند، تهیه کرده و به دادستانی ارائه داده بود.

در این گزارش آمده است: عناصر گروه های موجود در ترکیه با عناصر موجود در اراضی سوریه ارتباط دارند و ادامه ارسال سلاح به این گروه ها و پشتیبانی لجستیک از آنان ترکیه را در بحرانی پیچیده تر گرفتار خواهد کرد.

این در حالی است که پیش از این، گزارش های متعدد رسانه ای و اطلاعاتی، از ادامه حمایت مالی و پشتیبانی حکومت رجب طیب اردوغان از گروه های تروریست در سوریه خبر داده بودند.
در این گزارش تاکید شده است که به تازگی، ارسال پول و نفر به این گروه ها افزایش یافته است و برخی از عناصر این گروه ها، تحت عنوان پناه جو در ترکیه حضور دارند و برای این گروه ها، مواد منفجر می سازند و از طریق ترکیه، به خاک سوریه می رسانند. برخی انجمن ها نیز برای اشخاصی که قصد رفتن به سوریه را دارند، پول تهیه می کنند.

در این گزارش همچنین تاکید شده است که اقدام جبهه النصره وابسته به گروه تروریستی القاعده در ایجاد پادگان در ترکیه و آموزش نیروهای جنگی و فرستادن آن ها به سوریه، ترکیه را در معرض خطراتی بزرگ قرار داده و این کشور را در عرصه بین المللی به کشوری حامی تروریسم تبدیل کرده است.

گزارش پلیس ترکیه همچنین حاکی از آن است که تشکل هایی با افکار تند و تکفیری وجود در دیار بکر وجود دارند که با القاعده و گروه های تروریست در سوریه مرتبطند. این گروه ها در مساجد، کتابخانه ها و سالن های اجتماعات دینی فعالیت می کنند و تروریست ها را به فعالیت در سوریه تحریک می کنند.

پلیس ترکیه همچنین دربارۀ نادیده گرفتن احتمال اجرای عملیات تروریستی در اراضی ترکیه هشدار داد و گفت: گروه های تروریست، شمار زیادی از جوانان ترکیه را از طریق شبکه های ارتباط اجتماعی به خدمت گرفت و بسیاری از این افراد به صورت متناوب به سوریه رفت و آمد دارند. زخمی های این افراد به بیمارستان های استان ها و مناطق مرزی منتقل می شوند.