قم – عضو هیئت علمی جامعه المصطفی العالمیه بر ضرورت ایجاد فرهنگ سلام کردن در جامعه تأکید کرد و گفت: سلام تحیت خدا و فرشتگان است و برکت به زندگی می‌دهد.

به گزارش پرس شیعه؛ حجت الاسلام ناصر رفیعی بعد از ظهر چهارشنبه در جمع زائران حرم حضرت معصومه(س) با تأکید بر اهمیت صله رحم اظهار داشت: اهمیت این مسئله آنقدر زیاد است که در روایتی از پیامبر(ص) نقل شده که جز این سه گروه از مردم یعنی امامان عادل، افرادی که صله رحم را ترک نمی‌کنند و افراد عیال واری که صبور هستند به در جات عالی بهشت نمی‌رسند.

وی با اشاره به چند حکم شرعی درباره صله رحم، افزود: البته صله رحم بر اساس فتاوای مراجع مخصوص فامیل درجه یک است و فامیل دسته چندم محسوب نمی‌شود البته خوب است که انسان با آنان هم مرتبط باشد.

استاد حوزه علمیه اظهار داشت: برخی افراد تصور می‌کنند که صله رحم حتماً باید رفت و آمد و میهمانی دادن و میهمانی گرفتن باشد در صورتی که ممکن است این کار در توان فردی نباشد بلکه صله رحم با پیامک و تلفن هم ممکن است.

وی اضافه کرد: صله رحم با همه این اهمیتی که دارد در برخی موارد منع شده است از جمله اینکه اگر صله رحم باعث می‌شود انسان دینش در معرض خطر بیفتد و یا افرادی هستند که اهل برخی گناهان هستند در اینجا ترک رحم مشکلی ندارد.

حجت الاسلام رفیعی اضافه کرد: حضرت ابراهیم چون عمویش مشرک بود، وی را رها کرد و حتی امام رضا(ع) برادرش را به خاطر تندروی و افراد طرد کرد.

وی ادامه داد: صحبت ما برای افراد مذهبی است که اهل نماز و روزه و تقوا هستند ولی متأسفانه با هم قهرند و یا دیر به دیر سر می‌زنند.

این کارشناس مسائل دینی با اشاره به رفتار پسندیده با فامیل و اقوام اظهار داشت: اگر کسی به فامیلش خدعه و نیرنگی بزند در روایت است که خیلی زود عواقب آن را خواهد دید.

اسلام آداب اجتماعی ریز را هم بیان کرده است

وی در ادامه به اهمیت سلام کردن اشاره کرد و گفت: اسلام دین بسیار دقیقی است و آداب اجتماعی ریز را هم بیان کرده است از جمله اینکه حتی اگر وارد خانه می‌شوید که کسی در آن نیست سلام کنید.

حجت الاسلام رفیعی اضافه کرد: این مقدار اهمیت برای آن است که سلام کردن فرهنگ شود به همین دلیل فرموده‌اند که ثواب سلام کردن ۷۰ حسنه است که ۶۹ عدد آن برای کسی است که سلام می‌کند.

وی با بیان اینکه روایت داریم که بخیل‌ترین افراد کسانی هستند که در سلام کردن بخل بورزند، افزود: اگر وارد خانه خودتان می‌شوید و کسی هم در آن نیست سلام کنید تا فرشتگان جواب شما را بدهند.

عضو هیئت علمی جامعه المصطفی العالمیه اظهار داشت: در قرآن ۴۶ بار سلام آمده و فرموده که بهشتیان به همدیگر سلام می‌کنند و فرشتگان وقتی مؤمنی می‌میرد به او سلام می‌کنند و ۳۰۰ روایت نیز درباره سلام وجود دارد.

وی اضافه کرد: براساس یک روایت فرموده‌اند اگر کسی قبل از سلام کردن با شما حرف بزند جواب او را ندهید زیرا سلام تحیت خدا و فرشتگان است و برکت به زندگی می‌دهد.