مشهد- امام جمعه موقت مشهد مقدس گفت: مسئولان باید به وزن سبد معیشت مردم توجه کنند زیرا قابل قبول نیست که پدر خانواده ۲۴ ساعت کار کند تا بتواند شکم زن و بچه اش را سیر کند.

به گزارش پرس شیعه، حجت الاسلام محمد باقر فرزانه در خطبه های سیاسی عبادی نماز جمعه که در رواق بزرگ امام خمینی (ره) حرم مطهر رضوی برگزار شد گفت: مسئولان باید به وزن سبد معیشت مردم توجه کنند زیرا قابل قبول نیست که یک مرد خانواده ۲۴ ساعت کار کند تا بتواند شکم زن و بچه اش را سیر کند زیرا دیگر وقتی برای خودسازی نخواهد داشت.

هیچ فردی حق تصاحب انقلاب را ندارد

وی گفت: دشمنان در طول این سال ها تلاش های بسیاری برای براندازی نظام داشتند کردند اما نتوانستند ضربه ای مهلک به یک نهال وارد کنند زیرا مردم همیشه در صحنه حضور داشته و پشتیبان نظام بودند.

رئیس دانشگاه رضوی ابراز کرد: در زمان دولت اصلاحات، یک هیئتی به کشور الجزایر رفتند تا بانوی انقلابی آن کشور را پیدا کنند و مشاهده کردند که در داخل یک شیرینی فروشی مشغول کار است، هنگامی که خواستند با او صحبت کنند او گفت هر سوالی بپرسید جواب می دهم اما از انقلاب الجزایر از من نپرسید زیرا انقلاب ها را فیلسوفان وصاحبان فکر طراحی کرده دیوانگان به پیروزی رسانده و عده ای فرصت طلب آن را تصاحب می کنند.

امام جمعه موقت مشهد بیان کرد: اما هیچ فردی اجازه نخواهد داشت که انقلاب ما را تصاحب کند و مقام معظم رهبری این کشتی را در دریای متلاطم مواج به خوبی هدایت کرده و هیچ فردی اجازه قدرت نمایی در برابر کشور و ملت ما را نخواهد داشت.

استکبار ستیزی اصل نخست انقلاب

حجت الاسلام فرزانه ادامه داد: اگر می خواهید که درخت انقلاب پابرجا مانده و بیش از این به ثمر بنشیند و این پرچم را به دست حضرت ولی عصر برسانید باید چند شرط را اجرا کرد که اولین اصل آن استکبار ستیزی است .

وی گفت: من گاهی از حرف های برخی عمامه به سر ها تعجب می کنم، اگر انسان چهره استکبار را در قرآن مشاهده کند و آن را بفهمد، امکان ندارد که با او وارد مذاکره و معامله شود زیرا واقعا تعابیر ناپسندی در قرآن برای استکبار ذکر شده است.

رئیس دانشگاه رضوی دفاع از مظلوم را اصل دوم یک فرد انقلابی دانست و افزود: یک انقلابی نخواهد توانست صدای یک مظلوم را بشنود و به کمک آن نشتابد زیرا این عمل با اصول و عقائد او سازگار نیست.

برخی تصور می کنند با چند رای مردم به جایگاه رهبری می رسند

وی اذعان داشت: تلاش برای استقلال و خودکفایی کشور در تمام ابعاد نیز یکی از اصول قابل توجه است و همه باید سعی کنند تا اولا خود و ثانیا کشور را از نیاز به بیگانگان تهی کنند و این وظیفه تک تک مردم است.

امام جمعه موقت مشهد افزود: اصل ولایت مداری و تدین یکی از مهمترین اصول در راه انقلابی ماندن و حفظ ارزش ها است، برخی تصور می کنند که با چند رای مردم از رهبری نیز بالاتر می روند لذا در جواب این افراد باید گفت که اگر رهبری رای های شما را تایید نمی کرد که اجازه حضور در هیچ پست و مسئولیتی را نداشتید.

وی با اشاره به ورود صد ها خودروی لوکس با استفاده از مدارک یک بانوی روستایی گفت: این رفتار ها با اسلام مطابقت ندارد، اشرافی گری یک باتلاق کثیفی است که هر فردی در آن گیر کرد قبرش به قبر معاویه متوسل خواهد شد.

حجت الاسلام فرزانه گفت:از سال ۱۳۳۲ جبهه استکبار در مقابل اسلام ناب محمدی وجود داشته و متاسفانه امروزه این جبهه گسترده تر نیز شده است.

امام جمعه موقت مشهد افزود: دشمنان منطقه، گروه های تکفیری و استکبار جهانی یک جبهه واحد در برابر اسلام ناب تشکیل داده و نوک پیکان آن ها نیز جمهوری اسلامی ایران است.

حجت الاسلام فرزانه با اشاره به امکانات و توانایی های دشمنان اذعان داشت: این دشمنان ابزارها و امکانات زیادی در اختیار داشته و تمام رسانه های دنیا نیز همراه با آن ها است، اما با همین وجود امام راحل نهال انقلاب را در پیش چشم آنان کاشت.

آبرو بالاترین ثروت است

امام جمعه موقت مشهد در بخش دیگری از سخنانش با ذکر حدیثی از امام صادق (ع) افزود: خداوند آبروی مومن را در ردیف قرآن، کعبه و پیامبرش قرار داده و برای آن احترام ویژه ای نیزقائل شده است.

حجت الاسلام فرزانه افزود: احترام یک انسان مومن به آبروی او مربوط است زیرا مجموعه عقائد و افکار و اعمال نیک مانند قطرات بارانی هستند که سفره آب شیرین حیات بخش آبرو را تشکیل می دهند.

وی گفت: فضائل اخلاقی یک مومن برای او تولید شخصیت کرده و باعث اعتبار ویژه برای یک فرد می شود، در اسلام نیز بهترین ثروت آن است که باعث آبروی انسان شود .

رئیس دانشگاه رضوی افزود: یک انقلابی تمام این اصول را مبنای زندگی خود قرار می دهد نه اینکه اگر تایید صلاحیت نشود به تمام دستگاه های کشور توهین کند.

مروت فضیلت بالاتری نسبت به شجاعت دارد

امام جمعه موقت مشهد با بیان چندین عامل در حفظ آبروی انسان افزود: در فرهنگ اسلام، یک بانوی صالحه سرمایه انسان مومن است زیرا او می تواند آبروی، نسل و ثروت انسان را حفظ کند.

وی اذعان داشت: گاهی انسان در راه مملکت، دین و نظام از آبروی خود می گذرد و اینجاست که مروت و مردانگی یک مومن تبلور می کند، به همین دلیل است که فرموده اند مروت از شجاعت نیز اولی تر است.

حجت السلام فرزانه بیان کرد: اسلام به انسان مومن اجازه نمی دهد که آبروی خود را بریزد و همچنین هیچ فردی حق ندارد آبروی فردی را نیز ببرد، به همین دلیل هز عاملی که موجب آبروریزی از یک انسان می شود حرام و حق الناس است.

تهمت و افترا در روزهای انتخابات فراوان می شود

وی با بیان عقوبت تهمت زدن به یک انسان مومن ابراز داشت: نسبت دادن یک صفت نادرست و یک عمل نادرست به یک انسان مومن حرام است زیرا باعث از بین رفتن آبروی انسان می شود، به همین دلیل است که خداوند نسبت به حفظ آبروی مومن تذکر داده است.

حجت الاسلام فرزانه گفت: افترا آن نسبتی است که انسان یک باطل را در لباس حق به فردی نسبت می دهد، در این روز های انتخاباتی بهتان و افترا در قالب تحلیل های سیاسی فراوان است که باید دقت بیشتری در این مورد شود.

رئیس دانشگاه رضوی افزود: شاید این تعبیر که سیاست بی پدر و مادر است به همین دلایل عنوان شده است، یک کاندید برای بیرون کردن رقیب از صحنه خیلی راحت از تهمت و افترا استفاده می کند و این موضوع بسیار عادی شده اما باید دانست که خداوند از هیچکدام از این ها نخواهد گذشت.