استاد حوزه علمیه قم با اشاره به اینکه قرآن کریم وظیفه انسان را در برابر نعمت‌ های الهی شکر گزاری و معرفت عنوان می کند، گفت: شکرگزاری و بندگی مهم‌ترین رسالت انسان در برابر خداوند است.

به گزارش پرس شیعه؛ خانم رانی زنجانی، استاد حوزه علمیه قم، ظهر امروز در مراسم ترتیل خوانی قرآن کریم در شبستان نجمه خاتون (س) حرم حضرت معصومه(س) با بیان اینکه وظیفه انسان در برابر نعمت‌های الهی، معرفت و شکر گزاری است، گفت: خداوند در برابر این همه نعمتی که به انسان داده از او می‌خواهد شکرگزار باشد و نماز هم یکی از روش‌ های شکر گذاری و تشکر از خدا است و قرآن کریم مهم‌ترین رسالت انسان را در برار خداوند شکرگزاری عنوان می کند.

وی با اشاره به اینکه در قرآن کریم بیان شده است که کیفر و پاداش در قیامت براساس عملکرد ما در دنیا داده می شود، افزود: به همین دلیل در دنیا باید مراقب باشیم که عمل‌کرد ما در عرصه های مختلف آینده اخروی و ابدی ما را تباه نکند.

استاد حوزه علمیه قم با بیان اینکه در آیات قرآن کریم یکی از ویژگی‌های قیامت از دست رفتن تاب و توان است، ادامه داد: در آیات قرآن بیان شده که در روز قیامت به حدی سختی و مشقت بر انسان وارد می‌شود که نه توان فرار و نه توان سخن گفتن دارد.

خانم رانی زنجانی ادامه داد: اگر هدف انسان در زندگی خدمت به خدا و بندگان خدا باشد باید آمادگی هر نوع سختی و مشقتی را داشته باشد زیرا زمانی که انسان چنین هدف بلندی داشته باشد سختی‌ها و شیطان از هر طرف به او هجوم آورده و سعی می‌کنند به هر شکلی که شده فرد را از هدفش منحرف کنند.

وی با بیان اینکه استراق سمع، کاری شیطانی است و باید با آن مقابله کرد، ادامه داد: در اسلام اصل بر حفظ اسرار است و انسان تا جایی که می‌تواند باید از فاش کردن اسرار دیگران خودداری کند.

استاد حوزه علمیه قم با تأکید بر اینکه عده‌ای تصور می‌کنند که انسان در بهشت، خاطرات دنیا فراموش می کند، گفت: چنین نیست و انسان در بهشت حتی یک لحظه از زندگی دنیوی خود را از خاطر نمی برد.

خانم رانی زنجانی با تأکید بر اینکه سالم ماندن انسان در محیط های فاسد، کاری ممکن ولی مشکل است، ادامه داد: به همین علت است که قرآن کریم از ما می‌خواهد که از محیط های فاسد مهاجرت کرده و محیط های سالم برویم تا دین خود را حفظ کنیم.

وی افزود: انسان تا جایی که می‌تواند باید تاریخ را مطالعه کند زیرا مطالعه تاریخ موجب عبرت انسان شده و آینده او را تأمین می کند.

استاد حوزه علمیه قم یادآور شد: قرآن کریم از انسان می‌خواهد که به دنبال تحول و پویایی باشد و به انسان بیان می‌کند که نباید به وضع موجود قانع باشد بلکه باید سعی کند به جای اینکه بهتر باشد بهترین باشد و این رهنمود قرآن کریم برای تعالی و پیشرفت انسان‌ها است.