وزارت امور خارجه عراق نسبت به دخالت های مکرر عربستان سعودی در امور داخلی این کشور ابراز مخالفت و ناخشنودی نمود.

به گزارش پرس شیعه به نقل از شبکه سومریه نیوز، وزارت امور خارجه عراق نسبت به دخالت های مکرر عربستان سعودی در امور داخلی این کشور ابراز ناخشنودی و مخالفت کرد.

وزارت امور خارجه عراق با درخواست از برخی کشورها برای ممانعت از پیوستن اتباع خود به گروه تروریستی داعش، تاکید کرد که نیروهای مردمی عراق نهادی رسمی هستند که از داوطلبان تمام اقشار مردم عراق تشکیل شده است.

«احمد جمال» سخنگوی وزارت خارجه عراق در بیانیه ای اعلام کرد که این وزارتخانه مخالفت و ناخشنودی خود را نسبت به دخالت های مکرر وزارت خارجه عربستان در امور داخلی عراق ابراز کرده و توصیه می کند که مسائل عراق با گفتمانی که قصد فرافکنی پیرامون بحران های داخلی عربستان را دارد مورد بررسی قرار نگیرد.

وی افزود: حشدالشعبی یک نهاد رسمی است که از داوطلبان تمام مولفه های مردم عراق تشکیل یافته و تحت امر فرمانده کل نیروهای مسلح قرار دارد و از بودجه دولت تامین مالی می شود. نیروهای حشدالشعبی در کنار دیگر نهادهای مسلح عراق با افکار تکفیری افراطی که از سوی جهات شناخته شده مورد حمایت هستند، مبارزه می کنند.

احمد جمال همچنین تاکید کرد که دولت عراق دربرگیرنده تمام اقشار مردم عراق و برخواسته از روندی مردم سالار است و برخی از کشورها بهتر است اتباع خود را از دنبال کردن افکار تکفیری و افراطی و پیوستن به داعش منع کنند.

وی افزود: نبرد ما با داعش ادامه دارد و پیروزی که در فلوجه محقق گردید با دیگر پیروزی های نیروهای عراقی تقویت خواهد شد همچنانکه امروز شاهد انهدام صدها خودروی متعلق به داعش بودیم.

سخنگوی وزارت خارجه عراق همچنین تصریح کرد که برخی از اظهارات مانع از ادامه آزادسازی کامل مناطق تحت سیطره داعش در عراق نخواهد شد.

لازم به ذکر است که عادل الجبیر وزیر خارجه سعودی روز چهارشنبه در اظهاراتی مداخله جویانه حذف نیروهای مردمی عراق موسوم به حشدالشعبی را خواستار شده و این نیروها را به دامن زدن به تنش های فرقه ای متهم کرد.

وزیر خارجه سعودی که سیاست های اشتباه کشورش منطقه را به آتش کشیده است با تعیین تکلیف برای عراقی ها، تشکیل دولتی متشکل از تمام گروه های عراقی را خواستار شد.