وزیر اوقاف مصر در دیدار با جمعی از سران کلیسای کاتولیک اعلام کرد که آماده گفت‎وگو با واتیکان هستیم.

به گزارش پرس شیعه به نقل از البوابه، محمد مختار جمعه، وزیر اوقاف مصر، امروز در دیدار مائورو جامنتی، رییس صومعه فرانسیسکویی های مقدس و هیأت همراش بر لزوم ارتباط گسترده با کلیسا تأکید کرد و گفت: بشریت در عصر کنونی به شدت به گفت‎وگو میان ادیان و حل اختلافات میان آن‎ها احتیاج دارد و بر این اساس دست‎ خودمان را برای گفت‎وگو جدی با کلیسای ایتالیا، واتیکان و همه پیروان صلح در جهان دراز می‎کنیم.

محمد مختار جمعه تاکید کرد که به شدت نیازمند حمایت مشترک از بشریت و احترام به انسان‎ها بدون در نظر گرفتن دین، رنگ پوست و جنسیت آن‎ها هستیم.

وی با اشاره به گسترش خشونت در جهان گفت: ما نسبت به تبدیل شدن خشونت به یک فرهنگ جهانی نگران هستیم و یقین داریم که هیچ جریان و گروهی به تنهایی توانایی مبارزه با خشونت در جهان را ندارد پس همه مردم، ادیان و مذاهب مختلف باید در مبارزه با تروریسم متحد و در این مسیر قدم جدی بردارند.

وزیر اوقاف مصر به انتقاد از اقدامات جریان‎های تکفیری و افراطی پرداخت و گفت: علمای تندور و پیروانشان نصوص دینی را هر جور که خودشان صلاح می‎دانند تفسیر و شرح می‎کنند و این مساله موجب شده است که ما شاهد فتواهای تکفیری و افراطی در جهان امروز باشیم.

جمعه تصریح کرد: برخی از افراد با فهم و درک بخشی از احکام اسلامی می‎پندارند که در زمینه مسائل دینی و احکام به مهارت کافی رسیده‎اند و بر این اساس فتواهایی صادر می‎کند که هیچ پایه و اساسی ندارد.

وی اقدامات تندروها را برخلاف آموزه‎های اسلامی دانست و خاطرنشان کرد: مفاهیم و افکار افراطی منتشر در جهان را باید تصحیح و آن را به جهانیان عرض کرد.