استاد درس خارج حوزه علمیه قم با بیان این که وسوسه های شیطان یک محک و آزمون برای انسان ها است، گفت: انسان باید در همه حالات زندگی از وسوسه های شیطان به خدا پناه ببرد.

به گزارش پرس شیعه؛ آیت الله مهدی هادوی تهرانی استاد درس خارج حوزه علمیه قم امروز در جلسه تفسیر قرآن که در مسجد مدرسه آیت الله گلپایگانی برگزار شد، گفت: همیشه باید از وسوسه های شیطان به خداوند متعال پناه برد.

وی افزود: خداوند در آیات قرآن کریم بیان می فرماید که هدایت انسان ها از ناحیه خداست و هر کسی که هدایت می شود به برکت خداوند است و هیچ کس مصون از وسوسه های شیطان نیست مگر اینکه خداوند از او محافظت کند.

آیت الله هادوی تهرانی اظهار داشت: پیامبران و ائمه اطهار(ع) هم در خطر القاء وسوسه های شیطان هستند ولی خداوند آنها را مصون از گناه و وسوسه های شیطانی قرار می دارد، خداوند آیات و نشانه های خود را در نظر پیامبران محکم می پندارد.

استاد حوزه علمیه قم خاطر نشان کرد: اصل معنای لغوی فتنه از حرارت می آید، فتنه معادل با کلمه محک و معیار زدن است، خداوند در قرآن می فرماید وسوسه های شیطان یک محک و آزمونی است و در قلب ها و روح انسان ها مرضی است و آن مرض غفلت و کوری است که انسان را گمراه می کند.

وی ادامه داد: کسانی که با ترک واجبات و انجام محرمات قلب آنان سنگ شده و نور خدا و حقیقت در قلب های آنان نفوذ نمی کند زیر بار حق نمی روند، این افراد باطل را به راحتی قبول می کنند ولی در پذیرش حق وسواس به خرج می دهند.

آیت الله هادوی تهرانی تصریح کرد: آدم های بد در دنیا نقش بازی می کنند و این افراد تابع هواهای نفسانی هستند و با نسیمی از یک سو به سوی دیگر تمایل پیدا می کنند و ایمان آنها به صورت حرف است و آنان به راحتی رنگ عوض می کنند و دنبال هر شیطانی می روند.

استاد درس خارج حوزه علمیه قم ابراز داشت: یاد خدا در زندگی روزمره انسان ها آرام بخش دل ها است و وسوسه های شیطانی وسیله ای برای تثبیت ایمان مومنان است و دل های آنان با دیدن حقیقت آرام می گیرد و خداوند است که انسان ها را به راه راست هدایت می کند.

وی در پایان گفت: همه وجود انسان تابع محض خداست، همه انسان ها در خطر وسوسه های شیطانی هستند و اگر کسی از این خطر حفظ می شود به کمک خداوند متعال است؛ همیشه باید به خداوند متعال پناه برد و زمانی که گمان کردی از وسوسه های شیطان در امانی بدان که در کمین شیطان هستی و باید در همه حالات زندگی به خداوند متعال پناه برد.