آیت الله بوشهری با بیان اینکه حوزه‌های علمیه در گام دوم انقلاب جهادی و انقلابی حرکت کنند، گفت: روحانیت با تولید محتوا به فضای مجازی ورود کرده و جوانان را در مقابل تهدیدات آن حفظ کنند.

به گزارش پرس شیعه، آیت الله سید هاشم بوشهری دبیر شورای عالی حوزه‌های علمیه کل کشور امروز در اجلاسیه سالانه اساتید حوزه‌های علمیه استان تهران به ایراد سخنرانی پرداخت و با اشاره به بیانیه گام دوم انقلاب، اظهار داشت: مخاطب اصلی بیانیه گام دوم انقلاب نسل جوان و نخبگان هستند و روحانیت نیز در زمره مخاطبان بیانیه قرار می‌گیرند.

وی با اشاره به اینکه اهتمام روحانیت به اسلام قابل تردید نیست، خاطرنشان کرد: مهم‌ترین ویژگی بیانیه گام دوم انقلاب طرح تمدن‌سازی اسلامی است بنابراین روحانیت نمی‌تواند نسبت به این مساله بی‌تفاوت باشد در حالی که رهبری به دنبال تجلی اسلام در تمدن‌سازی است.

دبیر شورای عالی حوزه‌های علمیه با تاکید بر اینکه بیانیه گام دوم انقلاب منشور تمدن‌سازی است، گفت: رهبر معظم انقلاب چه قبل از انقلاب و چه در دوران ریاست جمهوری هر گاه سخنرانی داشتند نگاه ایشان نگاه تمدنی بوده و امروز نیز این نکته در کلام ایشان و صدور بیانیه گام دوم انقلاب آشکار است.

حسینی بوشهری با تاکید بر اینکه حوزه‌های علمیه نباید تنها گرفتار مسائل روز شوند و از آینده‌نگری غفلت کنند، گفت: حوزه‌های علمیه در عرصه فعالیت‌های علمی، آموزشی، پژوهشی و تهذیب باید نگاهی تمدنی داشته باشند و تنها به رفع مشکلات فردی اجتماعی اکتفا نکنند چرا که رویکرد این بیانیه تمدنی است.

وی با اشاره به اینکه بیانیه گام دوم انقلاب باید توسط علما و اندیشمندان مورد تبیین و تحلیل قرار گیرد، اظهار داشت: رهبری به عنوان حکیمی فرزانه در این بیانیه علاوه بر اینکه گذشته را مورد توجه قرار دادند، حال و آینده را نیز در نظر گرفتند.

دبیر شورای عالی حوزه‌های علمیه با اشاره به شعارهای مطرح شده در این بیانیه، یادآور شد: شعارهایی که رهبری در این بیانیه فرمودند همگی فطری و ابدی است و قابل قبول همگان است در این بیانیه، انقلاب جریانی صریح، بیدار، زنده و اصلاح کننده خطای خود معرفی شده است.

حسینی بوشهری ادامه داد: شکل این انقلاب جمهوریت است و جمهوریت محتوای حکومت را بیان می‌کند برای همین است که انقلاب چهل سال دوام آورده است.

وی با طرح یک پرسش مبنی بر اینکه انقلاب چه دستاوردهایی تا به امروز داشته است، گفت: انقلاب خود را در مقابل شرق و غرب عرضه کرد و به سلطه طاغوت پایان داد.

دبیر شورای عالی حوزه‌های علمیه با توجه به بیانیه گام دوم انقلاب امیدآفرینی در جامعه را بسیار مهم قلمداد کرد و گفت: روحانیت باید در راستای تمدن‌سازی امیدآفرین باشد و با مستندسازی و تبیین بیانیه گام دوم مردم را به آینده انقلاب امیدوار نماید.

حسینی بوشهری با اشاره به اینکه بیانیه گام دوم نظریه انقلاب اسلامی است، تاکید کرد: اگر در این بیانیه جوانان مورد خطاب قرار گرفته‌اند مقصود این نیست که پیر جدایی صورت بپذیرد بلکه مراد تحرک بیشتر جوانان است در عین حالی که از تجربه جوانان انقلابی سال ۵۷ بهره می‌برند.

وی ادامه داد: نظریه انقلاب اسلامی فرآیندی دارد که شامل خودسازی، جامعه پردازی و تمدن سازی می‌شود بنابراین انقلاب اسلامی یک فرآیند است که این سه حالت را در بر می‌گیرد.

دبیر شورای عالی حوزه‌های علمیه خاطرنشان کرد: در بیانیه گام دوم انقلاب روحانیت باید راه نفوذ را بر دشمنان ببندند و در منابر و فضای مجازی در مقابل حربه دشمنان بایستند و با محتوا سازی برای فضای مجازی جوانان را از تهدیدات آن حفظ کنند؛ بنابراین حوزه‌های علمیه در بیانیه گام دوم انقلاب باید جهادی و انقلابی حرکت کنند تا زمینه تمدن اسلامی فراهم شود.