یک منبع امنیتی روس اعلام کرد احمد چاتایف مظنون طراحی حملات اخیر فرودگاه بین المللی شهر استانبول در طول ۱۳ سال گذشته با اغماض مسئولان تعدادی از کشورها درحال تردد در سطح جهان بوده است.

به گزارش پرس شیعه به نقل از پایگاه “سوریا الان”، این منبع روس اعلام کرد چاتایف در طول ۱۳ سال گذشته در اروپا و کشورهای مستقل مشترک المنافع با به همراه داشتن سلاح درحال تردد بوده است. این تردد با تساهل کامل مسئولان شماری از کشورها همراه بوده است؛ زیرا این کشورها ترجیح داده اند که صرفا برای ضربه زدن به روسیه، از فعالیت های غیرقانونی و خطرناک چاتایف چشم پوشی کنند.

به گفته این منبع، حملات استانبول نشان داد همه کسانی که چاتایف را آزاد کردند و همه فعالان حقوق بشری که برای آزادی او جنگیدند، مزدوران تروریست ها و مسئول قتل گروهی مردم در فرودگاه آتاتورک استانبول هستند.

به نوشته رسانه های ترکیه، چاتایف چچنی تبار و متولد ۱۹۸۰ هست که در جنگ دوم چچن علیه نیروهای روس شرکت داشت.

روزنامه های روسیه نیز در این باره نوشتند که این کشور در سال ۲۰۰۳ میلادی خواهان بازداشت بین المللی چاتایف شد؛ زیرا او نماینده “دوکو عمروف”، سرکرده گروه تروریستی امارت قفقاز، در اروپا به شمار می رفت اما در همین سال، اتریش به او پناهندگی داد.

چاتایف سپس در سال ۲۰۰۸ در گرجستان و سپس، در همان سال به دلیل قاچاق سلاح و مهمات در سوئد، و در سال ۲۰۱۰ در اوکراین بازداشت شد. او دو بار هم در بلغارستان هنگام عبور از مرز و در سال ۲۰۱۲ در گرجستان به خاطر داشتن مهمات بازداشت شد.

سال ۲۰۱۵ میلادی نیز خبر رسید که چاتایف به سوریه رفته است. وزارت دادگستری آمریکا هم در اکتبر ۲۰۱۵ میلادی چاتایف را در فهرست مظنونان سربازگیری برای داعش قرار داد.