آسوشیتدپرس، فاکس نیوز، شینهوا، واشنگتن پست، خبرگزاری ترند جمهوری آذربایجان، روزنامه دیلی میل، پایگاه خبری المعلومه و خبرگزاری فرانسه از جمله رسانه هایی بودند که هریک از زاویه ای به پوشش و تحلیل تظاهرات روز قدس در ایران پرداختند.

به گزارش پرس شیعه به نقل از ایرنا، خبرگزاری آسوشیتدپرس، نخستین رسانه ای بود که روز جمعه مراسم روز قدس را از تهران پوشش داد.

این خبرگزاری نوشت: علاوه بر ‘ده ها هزار’ ایرانی که در تظاهرات تهران شرکت کرده اند، هزاران نفر نیز در شهرهای دیگر کشور تظاهرات مشابهی برگزار کرده اند.

شبکه آمریکایی ‘فاکس نیوز’ نیز امروز از تظاهرات ‘ضد اسرائیلی’ در سراسر ایران خبر داد و شمار تظاهرکنندگان را ‘ده ها هزار تن’ اعلام کرد.

فاکس نیوز یادآور شد: ‘ایران، اسرائیل را به رسمیت نمی شناسد و روز قدس را از زمان انقلاب اسلامی برگزار کرده است. ایران می گوید این روز، مناسبتی برای پشتیبانی از فلسطینیان و تاکید بر اهمیت بیت المقدس برای مسلمانان است.’

خبرگزاری ‘ترند’ جمهوری آذربایجان هم ضمن پوشش اخبار تظاهرات روز قدس در ایران، نوشت: مردم در گروه های ده ها هزار نفری در تهران و ۸۵۰ شهر دیگر، صبح روز جمعه دست به تظاهرات زدند و شعارهایی علیه اسرائیل سر دادند.

ترند با اشاره به سابقه روز قدس نوست: آخرین جمعه ماه رمضان را ‘آیت الله خمینی’ بنیانگذار جمهوری اسلامی، به عنوان روز قدس معرفی کرد تا مسلمانان جهان را به پشتیبانی از فلسطینیان فراخواند.

خبرگزاری شینهوا نیز با اشاره به حضور ده ها هزار تظاهرکننده در مراسم روز قدس، نوشت: در تهران، تظاهرکنندگان شعارهای ضداسرائیلی و ضدآمریکایی سر دادند و نوشته هایی به همراه داشتند که رویشان بر ضرورت ‘مقاومت علیه بی رحمی های اسرائیل’ و بازگشت فلسطینیان آواره تاکید شده بود.

شینهوا افزود ‘حسن روحانی’ رئیس جمهوری، ‘جواد ظریف’ وزیر امور خارجه و جمعی از فرماندهان نظامی ایران در تظاهرات شرکت داشته اند.

به نوشته شینهوا، شرکت کنندگان در تظاهرات، در بیانیه پایانی خود، پشتیبانی همه جانبه کشورشان را از تلاش فلسطینیان علیه فشار اسرائیل در سرزمین های اشغالی اعلام کردند.

تارنمای روزنامه واشنگتن پست نیز با انتشار خبر تظاهرات مردم ایران در روز قدس، به شعارهای ‘مرگ بر اسرائیل’ و ‘مرگ بر آمریکا’ در این تظاهرات اشاره کرد و نوشت: رسانه های ایران خبر می دهند که افزون بر پایتخت، تظاهرات مشابهی در شهرهای سراسر ایران نیز جریان دارد.

تارنمای روزنامه انگلیسی ‘ دیلی میل’ در گزارشی کوتاه نوشت: ایرانیان امروز /جمعه/ و در روز قدس، اقدامات اسرائیل در سرزمین های اشغالی را محکوم کردند.

پایگاه خبری المعلومه در عراق نیز با پوشش اخبار روز قدس، یادآور شد ۳۵۰۰ خبرنگار و فیلمبردار راهپیمایی های روز قدس که از خیابان ها و میدان های اصلی آغاز و به محل برگزاری نماز جمعه ختم می شوند را پوشش خبری می دهند.

به نوشته این پایگاه خبری، شرکت کنندگان در تظاهرات روز قدس، خواستار وحدت امت مسلمان، حمایت از انتفاضه فلسطین و برائت جستن از رژیم صهیونیستی و تروریسم تکفری شدند.

خبرگزاری فرانسه در گزارشی به پوشش راهپیمایی روز جهانی قدس پرداخت. در این گزارش آمده است که ده‌ها هزار تظاهرات کننده روز جمعه در راهپیمایی روز قدس مشارکت کردند.

خبرگزاری فرانسه نوشت که اسرائیل و حامیانش از جمله آمریکا و انگلیس مهمترین آدمک‌هایی را تشکیل می‌دهند که در راهپیمایی روز قدس دیده می‌شدند.

این خبرگزاری به بخشی از سخنان سردار سلامی، جانشین فرمانده سپاه اشاره کرد که گفته بود: در لبنان بیش از ۱۰۰ هزار موشک آماده است تا در هر زمان به سوی قلب رژیم صهیونیستی به پرواز در بیایند.

خبرگزاری فرانسه نوشت: تعداد زیادی از شرکت کنندگان در راهپیمایی از کودک تا زنان سالخورده، سربند قرمز رنگی را بر سر داشتند که بر روی آن نوشته شده بود “عاشق مبارزه با اسرائیل”.

خبرگزاری فرانسه به گرمای ۴۲ درجه در تهران در روز برگزاری راهپیمایی روز قدس نیز اشاره کرد و نوشت که در این گرما تظاهرات کنندگان شعارهایی را نیز علیه عربستان سعودی و گروه تروریستی داعش سر دادند.