وزیر دفاع آلمان به رغم اعمال ممنوعیت از سوی دولت ترکیه بر بازدید سیاستمداران و نمایندگان غیرنظامی آلمانی از پایگاه هوایی اینجرلیک،‌ برای دیدار از این پایگاه هوایی وارد ترکیه شد.

به گزارش پرس شیعه به نقل از خبرگزاری دویچه وله،‌ «اورزولا فون در لاین» وزیر دفاع آلمان روز جمعه از پایگاه هوایی اینجرلیک در ترکیه که محل استقرار نیروهای نظامی ناتو است، دیدن کرد تا ظاهراً علاوه بر دیدار با ۲۵۰ نیروی نظامی آلمانی مستقر در این پایگاه، ممنوعیت اعمالی ترکیه بر ورود سیاستمداران و نمایندگان غیر نظامی آلمان به این پایگاه را به محک گذارد.

در واقع، اقدام ماه گذشته پارلمان آلمان در به رسمیت شناختن کشتار ارامنه توسط نیروهای عثمانی در سال ۱۹۱۵ به مثابه یک «نسل کشی»، خشم و انتقاد شدید ترکیه را به دنبال داشت و باعث بروز تنش در روابط دو کشور شد.

هفته گذشته،‌ «مولود چاووش اوغلو» وزیر خارجه ترکیه اعلام کرد که «دیدار نمایندگان غیر نظامی و بویژه سیاستمداران [آلمانی] از پایگاه هوایی اینجرلیک اقدامی مناسب و بجا نخواهد بود». با این حال دوشنبه گذشته ترکیه اعلام کرد که با دیدار وزیر دفاع آلمان از این پایگاه هوایی موافقت کرده است.

گفتنی است که پیش از بازدید روز جمعه وزیر دفاع آلمان از پایگاه اینجرلیک، اعضای پارلمان آلمان از ترکیه خواستند تا این ممنوعیت را فوراً لغو نماید. گفته می شود که در این سفر هیچ سیاستمدار و یا روزنامه نگاری وزیر دفاع آلمان را همراهی نکرده است.

لازم به ذکر است که ۲۵۰ نیروی آلمانی مستقر در این پایگاه هوایی در نبرد ادعایی آمریکا علیه گروه تروریستی داعش در سوریه،‌ پروازهای شناسایی انجام می دهن