نخستین کشتی حامل کمک های بشردوستانه ترکیه روز جمعه از بندر “مرسین” در جنوب ترکیه به سمت بندر اسدود در فلسطین اشغالی ارسال شد.

به گزارش پرس شیعه به نقل از آناتولی، نخستین کشتی حامل کمک های بشردوستانه ترکیه روز جمعه از بندر “مرسین” در جنوب ترکیه به سمت بندر اسدود در فلسطین اشغالی ارسال شد تا محموله این کشتی پس از تفتیش و بازرسی امنیتی از راه زمینی به نوار غزه انتقال داده شود.

این کشتی که “لیدی لیلی” نام دارد در راستای توافق عادی سازی روابط میان آنکارا و تل آویو به فلسطین اشغالی سفر می کند و گفته می شود ۱۱ هزار تن کمک های بشردوستانه ترکیه را به ساکنان محاصره شده غزه انتقال می دهد.

ترکیه و رژیم صهیونیستی روز دوشنبه گذشته از دستیابی به توافق عادی سازی روابط میان خود خبر دادند و این توافق روز سه شنبه به صورت رسمی امضا شد.

روابط ترکیه و رژیم اشغالگر قدس از سال ۲۰۱۰ و به دنبال حمله کماندوهای نیروی دریایی رژیم صهیونیستی به کشتی ” مرمره” ترکیه که در قالب ناوگان آزادی قصد سفر به نوار غزه و لغو محاصره این منطقه را داشت، به تیرگی گرایید. در این حادثه ۹ تبعه ترک کشته و دهها نفر دیگر نیز زخمی شدند.

«رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی را به معذرت خواهی رسمی تل آویو به خاطر حادثه مرمره، پرداخت غرامت به خانواده های قربانیان این حادثه و لغو محاصره غزه منوط کرده بود، اما تل آویو حاضر به پذیرش شرط سوم نشد و آنکارا در نهایت به کاهش شدت محاصره غزه بسنده کرد. بر اساس توافقات صورت گرفته میان طرفین، ترکیه مسئول واردات مواد غذایی، کمک های بشردوستانه و کالاهایی به غزه خواهد بود که در موارد غیر نظامی استفاده می شوند.