سفیر جمهوری اسلامی ایران در تونس گفت: مساله فلسطین موضوع مشترکی است که مواضع ایران و تونس را به یکدیگر نزدیک نموده است.

به گزارش پرس شیعه؛ مراسم بزرگداشت روز جهانی قدس، جمعه ۱۱ تیر ۹۵ با حضور حدود ۳۰۰ نفر از شخصیتهای سیاسی، احزاب، دیپلمات های مقیم، طرفداران محور مقاومت و شخصیت های فرهنگی و مذهبی از جمله شیخ محمد تیجانی سماوی در تونس برگزار شد.

در این مراسم که توسط سفارت جمهوری اسلامی ایران در تونس و هماهنگی و همکاری رایزنی فرهنگی سفارت برگزار گردید، مصطفی بروجردی سفیر جمهوری اسلامی ایران در تونس، اسدی موحد وابسته فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران، محرزیه العبیدی عضو برجسته حزب النهضه تونس و نماینده مجلس این کشور و چند نفر دیگر از شخصیتهای علمی و فرهنگی سخنرانی کرده و یا مقالات و اشعار خود با موضوع قدس و فلسطین را قرائت کردند.

بروجردی سفیر جمهوری اسلامی ایران در تونس اظهار داشت، روز جهانی قدس با هدف حمایت از حقوق مردم فلسطین با پیشنهاد حضرت امام خمینی رحمه الله علیه و تصویب سازمان همکاری های اسلامی نام گذاری گردید و هر ساله میلیون ها نفر در جهان به این امر لبیک می گویند.

بحران های موجود در خاورمیانه و اقدامات جریان های تکفیری که مورد حمایت مادی و معنوی برخی از دولت های منطقه قرار دارند، نتوانسته موضوع مقاومت را به حاشیه براند ولی متاسفانه برخی از دولت های منطقه در پی عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی هستند. سفیر جمهوری اسلامی ایران افزود، سازمانها و نهادهای بین المللی باید به وظایف خود در مقابله با اقدامات رژیم اشغالگر قدس، بازگشت آوارگان فلسطینی به سرزمین خود و تشکیل دولت مستقل فلسطینی به پایتختی قدس شریف عمل نمایند و ضرورت دارد همه گروه ها و جریانهای فلسطینی نیز صفوف خود را متحد نمایند زیرا رژیم صهیونیستی به دلیل جرائم و جنایاتی که مرتکب شده از یک بحران داخلی رنج می برد.

وی تاکید کرد: فلسطین موضوع مشترکی است که مواضع ایران و تونس را به یکدیگر نزدیک نموده است.

اسدی موحد وابسته فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران نیز در خصوص ابتکار حضرت امام خمینی برای نامگذاری آخرین جمعه ماه مبارک رمضان به عنوان روز جهانی قدس و حمایت از مردم فلسطین سخنانی ایراد نمود.

همچنین محرزیه العبیدی عضو حزب النهضه و از نمایندگان مجلس تونس ضمن تشکر از دعوت برای حضور در این مراسم گفت، همه ما با هر دین و آئین و تفکری، فلسطین را در اولویت خود داریم و مسلمانان باید اختلافات را کنار گذاشته و همه توجه خود را به سوی فلسطین متمرکز نمایند. امروزه رژیم صهیونیستی تلاش مستمر و برنامه ریزی شده ای برای یهودی سازی قدس بکار گرفته است و تلاش می نماید قدس غربی و شرقی را یهودی سازی کرده و بصورت یکپارچه به اشغال خود درآورد.

این رژیم همچنین تلاش می کند با انواع فشارها ساکنین اصلی قدس را از شهر بیرون نماید و قبله نخست مسلمانان را از نظر انسانی و جغرافیائی کاملا یهودی کند، لذا مسلمانان باید با بکارگیری ابزار قانونی و حقوقی در سازمان ملل برای مقابله با یهودی سازی قدس اقدام نمایند.

در پایان این مراسم در ابتکاری جالب، از چند نفر از نوجوانان ورزشکار تونسی که از مسابقه با ورزشکاران اسرائیلی خودداری کرده بودند تجلیل به عمل آمد.