قائم مقام جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: یکی از آثار حج، وحدت جهان اسلام است؛ مسلمانان با وجود تفاوت در زبان و مذهب، عزم حج می کنند و همدلی و وحدت خود را در این کنگره بزرگ به نمایش می گذارند.

به گزارش پرس شیعه؛ آیت الله مرتضی مقتدایی، قائم مقام جامعه مدرسین و رییس شورای عالی حوزه های علمیه در گفت و گویی با اشاره به جایگاه حج در اسلام گفت: آیات و روایات متعددی درباره اهمیت و نقش منحصر به فرد این فریضه وجود دارد و این فریضه از جمله بالاترین عبادات محسوب می شود.

وی افزود: یکی از آثار حج، وحدت جهان اسلام است؛ مسلمانان با وجود تفاوت در زبان و مذهب، عزم حج می کنند و همدلی و وحدت خود را در این کنگره بزرگ به نمایش می گذارند.

رئیس شورای عالی حوزه های علمیه با اشاره به نقش معنوی حج گفت: معنویت و نزدیکی انسان به خدا از جمله آثار حج است؛ حاجیان با انجام مناسک حج، روح خود را پالایش می کنند و به میهمانی خداوند می روند.

آیت الله مقتدایی با اشاره به کارشکنی های دولت عربستان گفت: حج متعلق به دنیای اسلام است و عربستان این حق را ندارد که گروهی از مسلمانان را از حضور در حج محروم کند.

قائم مقام جامعه مدرسین حوزه علمیه قم اظهار کرد: یکی از مسائل مهم در حج بحث امنیت و آرامش است؛ فاجعه منا و بی کفایتی دولت عربستان نشان داد آنها نمی توانند این امنیت را تضمین کنند، لذا مسلمانان باید مسئله مدیریت حرمین شریفین از سوی کشورهای اسلامی را مطرح کنند.